23.08.2022 Wtorek

Finałowy koncert festiwalu Non Sola Scripta!

Zapraszamy na finałowy koncert festiwalu Non Sola Scripta, który odbędzie się 28 sierpnia o godz. 19:00 w Kościele św. Krzyża. Zagrają wrocławscy artyści Julia i Krzysztof Karpeta – wirtuozi niezwykłego instrumentu viola da gamba oraz wybitny organista – Marek Fronc.

Tegoroczna odsłona festiwalu Non Sola Scripta zbliża się do uroczystego zakończenia! Na ostatni koncertowy wieczór festiwalu muzycy zespołu Fernabucco – Julia i Krzysztof Karpeta, grający na wspaniałym instrumencie smyczkowym z kręgu muzyki dawnej  – viola da gamba – przygotowali niezwykle ciekawy program wypełniony utworami, które zabrzmią po raz pierwszy na naszym festiwalu: będą to nieznane szerszej publiczności dzieła kompozytorów renesansu i wczesnego baroku. Oprócz koncertu zespołu Fernabucco usłyszymy również klasyczne utwory organowe oraz improwizacje w wykonaniu Marka Fronca.

BILETY ZNAJDZIESZ TUTAJ!

Zespół Fernabucco: Julia Karpeta, Krzysztof Karpeta – viola da gamba

Trzonem Fernabucco jest powstały 13 lat temu duet gambowy w składzie: Julia Karpeta i Krzysztof Karpeta. Od początku swego istnienia zespół skupia swoją uwagę na jakości brzmienia, rozpoznaniu stylu wykonywanej muzyki oraz komunikatywności z odbiorcami. W ich repertuarze znajdują się utwory kompozytorów XVI, XVII i XVIII w. Poprzez swój autorski program „Viola da gamba – muzyczna podróż po Europie XVI-XVIII w.” popularyzują ten instrument i spuściznę kompozytorów tamtych czasów. Ich wspólny debiut fonograficzny „Marin Marais & Antoine Forqueray” (CD Accord) zdobywa uznanie w entuzjastycznych recenzjach z całego świata, z kolei nagrania muzyki polskiego baroku z formacją Wrocław Baroque Ensemble kilkukrotnie zostały docenione nagrodą muzyczną Fryderyk.

Marek Fronc – organy

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych: w Landau a.d. Isar w Niemczech oraz w Saint-Maurice w Szwajcarii. Jako solista i kameralista koncertuje w ramach festiwali muzycznych w Polsce i za granicą.  Występował z wieloma solistami, dyrygentami oraz zespołami instrumentalnymi i wokalnymi. Współpracuje z Chórem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Jest wykładowcą w stopniu doktora w Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a także w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Legnicy. Obok działalności dydaktycznej zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze muzyki kościelnej i organowej. Prowadzi także badania organologiczne w zakresie śląskiego instrumentarium organowego.

Program:

Sieur de Sainte-Colombe – Concerts a deux violes esgales:

Concert XI Les bonbon (Air à boire bon-bon, Sarabande La mignarde, Gavote) 

Concert XLIV Tombeau Les Regrets (Tombeau Les Regrets, Quarrillon, Apel de Charon, Les pleurs, Joye des Elizées, Les Elizées) 

Concert XXXVI L’attentif (L’attentif, Gavote) 

Concert X Les Couplets (Les Couplets, Bergeronnette preste) 

Johannes Brahms (1833-1897) – Chorał i Fuga O Traurigkeit, o Herzeleid

César Franck (1822-1890) – Pièce héroïque

Ferenc Liszt (1811-1886) – Ave Maris Stella

Charles Tournemire (1870-1939) – Verrière (L’Orgue Mystique, op. 56, No. 14)

 

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami.

Koncerty XXIX festiwalu „Non Sola Scripta” odbywają się we wszystkie niedziele lipca i sierpnia o godz. 19:00 w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

 

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej