Login

Register

Login

Register

15.07.2020 Środa

Znamy już artystę wybranego w ramach naboru rezydencyjnego Overdue Time Off / Zaległy urlop!

Przez cały czerwiec artyści pochodzący z różnych zakątków świata mogli aplikować do projektu rezydencyjnego Overdue Time Off / Zaległy urlop. Strefa Kultury Wrocław zadedykowała nabór twórcom zagranicznym mieszkającym stale lub tymczasowo w Polsce. Nabór miał na celu nie tylko wyłonienie rezydenta, ale i poznanie indywidualnych historii aplikujących, którzy znajdują się w różnym położeniu.

Pablo Ramirez González

Sam pomysł rezydencji zrodził się podczas pandemii, kiedy zamknięcie granic i niepewność dotycząca ich przekraczania znacznie utrudniła kontakty i współpracę międzynarodową. Pomysłodawcy skierowali swoją uwagę na artystów zagranicznych, którzy są w Polsce z wyboru, ale także na tych, którzy zostali tu ze względu na lockdown. Nieprzewidywalny rok 2020 znacznie utrudnia wszystkim codzienne życie i pracę twórczą, także artystom zagranicznym często znajdującym sie poza wsparciem systemowym i z dala od rodziny oraz przyjaciół. W odpowiedzi na potrzebę, organizatorzy zaproponowali rezydencję: Overdue Time Off / Zaległy urlop. Sierpniowy pobyt we Wrocławiu da artyście możliwość skupienia się na własnych potrzebach: tworzenia, refleksji, samotności, spotkań, nadrabiania zaległości lub/i odpoczynku, relaksu, medytacji, a nawet nudy. Położono nacisk na dobrostan twórców, zwracając tym samym uwagę na wciąż aktualny problem nieuznawania twórczości artystycznej jako pracy zawodowej.

Pablo Ramirez González

Komisja w składzie: Yuriy Biley (Open Group, Wrocław), Agata Rodriguez (Galeria Rodriguez, Poznań), Waldemar Tatarczuk (Galeria Labirynt, Lublin), Aleksandra Szymańska (Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk), Witek Hebanowski (Fundacja Inna Przestrzeń, Warszawa) wyłoniła zwycięzcę naboru – został nim Pablo Ramírez González, gratulujemy! Pablo jest artystą wizualnym meksykańskiego pochodzenia, którego lockdown zastał  3 dni po przyjeździe do Polski. Jego działania koncentrują się na relacji pomiędzy wypoczynkiem i pracą, a także odwołują się do nowoczesnej turystyki. Jury zwróciła szczególną uwagę na wysoką jakość jego twórczości, profesjonalizm, a także ciekawy charakter działań włączający lokalne społeczności w działania artystyczne. González w sposób badawczy podchodzi do miejsc, w których przebywa i tworzy, co jak podkreślono podczas obrad, może wyraźnie wpłynąć na charakter rezydencji we Wrocławiu (która przyniesie ciekawe doświadczenia nie tylko samemu artyście, ale i mieszkańcom).

Ponad 50 zgłoszeń z 5 kontynentów

Propozycja zaległego urlopu” spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony artystów reprezentujących różne dziedziny sztuk, od sfery wizualnej po performance, muzykę, teatr, a także literaturę. Zespół działań międzynarodowych SKW otrzymał ponad 50 zgłoszeń z wielu miast Polski m.in. Poznania, Warszawy, Katowic, Zielonej Góry a także Wrocławia i okolic.  Najwięcej zgłoszeń napłynęło do nas od twórców ukraińskiego i białoruskiego pochodzenia, ponadto aplikowało wiele osób z obu Ameryk (USA, Meksyk, Argentyna, Kolumbia), Bliskiego i Dalekiego Wschodu (Chiny, Korea Południowa, Bangladesz, Turcja, Izrael) oraz Europy Zachodniej (Niemcy, Belgia, Włochy, Hiszpania, Portugalia). Pojawił się też pojedynczy głos z kontynentu afrykańskiego – Egipt – z czego niezmiernie się cieszymy.

Zachęceni dużą liczbą bardzo wartościowych zgłoszeń rozważamy dalszy rozwój projektu.

Więcej o projekcie TUTAJ

- Czytaj także

p:31136