Login
Register

Login
Register

12.02.2019 Wtorek

Znamy pierwsze tematy konferencji AIR Wro Talks 4.0

Brexit, walka z mową nienawiści i rola narodowych instytucji kultury – znamy pierwsze tematy konferencji AIR Wro Talks 4.0.

Zbliża się czwarta edycja międzynarodowej konferencji AIR Wro Talks. W dniach 28 i 29 marca we Wrocławiu porozmawiać będzie można m.in. o wpływie Brexitu na wspólnotę europejską, receptach na skuteczne przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz roli narodowych instytucji promujących kulturę we współczesnym świecie.

Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony AIR Wro Talks 4.0 są granice – podczas paneli, wykładów i warsztatów o ich przeróżnych definicjach opowiedzą znakomici goście, twórcy i przedstawiciele wielu europejskich instytucji kultury. Podczas wydarzeń towarzyszących swoje postrzeganie granic zaprezentują też wrocławscy artyści.
Konferencja to przede wszystkim spotkanie – twórców, organizatorów i uczestników – nas wszystkich kreujących kulturę w Europie. Zagadnienia, które poruszymy podczas czwartej edycji, obejmą jednak tematy istotne nie tylko dla środowiska kultury, ale także dla całego społeczeństwa – zapowiada Berenika Nikodemska, organizatorka AIR Wro Talks 4.0.

Brexit a sprawa europejska

Jedna z dyskusji wypada dokładnie w planowanym terminie „Brexitu”. Zaproszeni goście podczas specjalnego panelu zastanowią się, czy jest to zjawisko wyjątkowe, czy raczej pewna tendencja. Rozmowa dotyczyć będzie kwestii znaczenia tego wydarzenia dla Europy i świata oraz wpływu, jaki może ono wywrzeć na współpracę międzynarodową w obszarze kultury.

Kto promuje Grenlandię?

Podczas kolejnego panelu specjaliści rozmawiać będą o tym, czy w XXI wieku wciąż jest miejsce na promocję kultury definiowaną przez oficjalnie wyznaczone granice państw. Pochylą się też nad zadaniami stojącymi przed instytucjami, które kulturę mają upowszechniać w innych krajach. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele narodowych instytutów kultury w Europie, na co dzień zajmujący się współpracą międzynarodową.

Mówimy NIE mowie nienawiści

Oprócz paneli dyskusyjnych podczas AIR Wro Talks 4.0 odbywać się będą też warsztaty. W trakcie jednych z nich omówione zostaną kwestie tożsamości oraz identyfikacji różnych grup doświadczających stereotypizacji i stygmatyzacji w Polsce. Uczestnicy nauczą się rozpoznawać i rozróżniać dyskryminację, rasizm, mowę nienawiści i hejt, a także rozumieć powiązania pomiędzy tymi zjawiskami. Zastanowią się nad granicami wolności słowa i poznają konsekwencje, które niesie za sobą mowa nienawiści.
Konferencja organizowana przez Strefę Kultury Wrocław w ramach programu AIR Wro to jedyne tego rodzaju wydarzenie w Polsce. Międzynarodowe spotkania odbędą się w dniach 28 i 29 marca w Barbarze (Świdnicka 8B) oraz w innych wrocławskich lokalizacjach.

Udział w AIR Wro Talks 4.0 będzie bezpłatny. 20 lutego zostanie ogłoszony pełny program wydarzenia oraz ruszą zapisy online.

Więcej informacji: strefakultury.pl/airwro
Zapisy (od 20.02): airwrotalks.conrego.com

- Czytaj także

p:16137