Login

Register

Login

Register

24.09.2021 Piątek

Znamy wyniki letniego naboru do Kultury Mobilnej 2021

Ogłaszamy ostatnią turę wyników tegorocznej Kultury Mobilnej! Jesień zapowiada się bardzo intensywnie dla twórców kultury z Dolnego Śląska. Po obradach komisji, Strefa Kultury Wrocław zdecydowała się wesprzeć aż dziewięć wniosków z letniego naboru, a w tym sześć w ramach wyjazdów indywidualnych oraz trzy grupowe.

Kultura Mobilna 8.0, Lena Czerniawska

Rezydencja artystyczna w Oaxace, realizacja warsztatów artystyczno-filmowych na wyspie Lesbos, udział w XIV Międzynarodowym Sympozjum Szkła w Novym Borze, konkurs i reprezentacja miasta Wrocław w III Międzynarodowym Konkursie Altówkowym organizowanym w Pradze, reprezentacja polskiej muzyki ludowej w ramach WOMEX 2021 w Porto, wizyta studyjna w Teatrze Albatross z siedzibą w Tokalyndze, wyjazd o charakterze budowania relacji z partnerami z Gandwy i Brukseli, realizacja projektu międzykulturowego dedykowanego Polonii w Bielcach i Odessie, a także udział w prestiżowym festiwalu Torino Film Festival we Włoszech to kolejne zagraniczne inicjatywy, podczas których swoją twórczość zaprezentują reprezentanci kadr kultury z Wrocławia i Dolnego Śląska.

Kultura Mobilna

W trwającym od 16 czerwca do 15 września, trzecim i ostatnim w tym roku, naborze do Kultury Mobilnej, czekaliśmy na propozycje udziału w zagranicznych projektach w ramach rezydencji artystycznych, wizyt studyjnych, przeglądów sztuki, konferencji czy w innych wydarzeniach i projektach, dzięki którym twórcy z Wrocławia i Dolnego Śląska będą mieli okazję rozwijać swoje umiejętności, zaprezentować swoje działania i budować relacje międzynarodowe. W 2021 roku wprowadziliśmy istotną zmianę: akceptowane są także aplikacje na wyjazdy sieciujące służące pozyskiwaniu partnerów!

Czyje wyjazdy wspieramy podczas tego naboru?

Maria Łuc, w ramach projektu o tytule „Cykl”, odbędzie 3-miesięczną rezydencję artystyczną w Casa ARO, w Oaxace (Meksyk). We współpracy z Tomo Sone (Kyoto, Japonia), zaprzyjaźnioną tancerką i choreografką, stworzy interdyscyplinarną realizację o charakterze performatywnym. Podsumowaniem projektu będzie performance zrealizowany w przestrzeni ToroGaleria w Oaxace, a po wnikliwej rewizji wszystkich zgromadzonych materiałów, montaż i publikacja artystycznego filmu krótkometrażowego.

Magda Zambrzycka, wrocławska reżyserka, zorganizuje warsztaty artystyczno-filmowe dla nastoletnich uchodźców z obozu Moria na wyspie Lesbos (Grecja). W ramach zajęć powstaną etiudy filmowe młodych emigrantów. Projekt odnosi się do kryzysu etycznego związanego z rosnącą falą ucho w Europie. Powstałe filmy zostaną zaprezentowane wrocławskiej publiczności późną jesienią w galerii Tętno.

Emilia Marcjasz i Diana Szydłowska, z końcem września udadzą się na XIV Międzynarodowe Sympozjum Szkła w Novym Borze (Czechy). Wyjazd dwóch projektantek szkła, absolwentek Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, oprócz działu w konferencji, odwiedzą pracownie czeskich artystów.

Marzena Malinowska, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, weźmie udział w III Międzynarodowym Konkursie Altówkowym im. Oskara Nedbala, organizowanym w Pradze na przełomie września i października. Związana z Wrocławiem instrumentalistka zaprezentuje swój programu muzyczny w dwóch etapach konkursu oraz skonfrontuje się z altowiolistami z innych krajów.

Anastazja Sosnowska, Aleksandra Gronowska, Katarzyna Pakowska, Katarzyna Szetela-Pekosz, Magdalena Pawlik, Bartłomiej Góra, członkowie zespołu KOSY, będą reprezentować dolnośląską muzykę ludową z terenów Dolnego Śląska podczas WOMEX 2021 w Porto (World ExpoMusic). Jest to jeden z czołowych festiwali prezentujących muzykę Folk i Etno.

Zofia Straczycka, aktorka i larkalka, w pierwszych dwóch tygodniach listopada odbędzie wizytę studyjną w Teatrze Albatross z siedzibą w Tokalyndze (Szwecja), a pobyt zakończy autorskimi warsztatami, które poprowadzu dla młodzieży w miejscowości Kopparberg.

Z kolei Agata Ciastoń, wrocławska kuratorka, uda się w tygodniową podróż po Belgii odwiedzając Gandwę i Brukselę w celu dopracowania koncepcji indywidualnej wystawy Guy Slabbincka, którą zrealizuje we Wrocławiu w 2022 roku. Poza wizytą w studio Slabbincka planuje także spotkania o charakterze sieciującym w muzeum sztuki współczesnej S.M.A.K. w Gandawie, w Bozar w Brukseli oraz w nowej siedzibie galerii Harlan Levey Projects.

Katarzyna Kuczyńska i Dr Jose Luis Sosa Estanga zrealizują projekt Latinoterapia wśród Polonii składający się z dwóch wyjazdów popularyzujących. Duet wrocławskich nauczycieli odwiedzi środowiska polonijne w Bielcach (Mołdawia) oraz w Odessie (Ukraina), prowadząc warsztaty i prezentując autorski program  „Rytmy latynoamerykańskie – multimedialny przewodnik dla nauczycieli rytmiki, choreoterapeutów oraz muzykoterapeutów”.  

Ostatnia podróż w ramach Kultury Mobilnej odbędzie się do Włoch. Lech Moliński uda się do Turynu, gdzie uczestniczyć będzie w Torino Flm Festiwal. Prezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, na specjalne zaproszenie organizatorów, będzie miał okazję do selekcji filmowej i nawiązania współpracy instytucjonalnej w ramach przygotowań do przyszłorocznej edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM.

Gratulujemy zwycięzcom i zwyciężczyniom!

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
28.10.2021

ŻÓŁĆ – koncert

Klubokawiarnią Recepcja
ul. Ruska 46 A
50-079 Wrocław
Zobacz na mapie
9.11.2021

Dogrywki: WaluśKraksaKryzys – spotkanie z artystą

Barbara, ul. Świdnicka 8b + online Zobacz na mapie
p:41080