Raisa Álava

Self-publishing lab

Rok urodzenia: 1990 Dziedzina: Sztuki wizualne Miasto rezydencji: Wrocław

Pochodząca z Bilbao Raisa Álava jest absolwentką ceramiki i historii sztuki na Uniwersytecie Kraju Basków oraz studiów podyplomowych z ilustracji i komiksu w Szkole Elisava w Barcelonie. Artystka porusza się w obszarze rysunku, grafiki warsztatowej, sitodruku i ceramiki. Pracuje z doświadczeniami prawdziwymi i wyimaginowanymi, pamięcią zbiorową i przypadkowymi myślami. Uczestniczka licznych wystaw, w tym kolektywnej „Wall Between” w SC Gallery w Bilbao (2019). Wśród jej ostatnich projektów znajdują się ilustracje publikowane w magazynach, pokazy solowe, organizacja warsztatów oraz instalacje site specific.

Álava zaproszona została do Wrocławia na wizytę studyjną w ramach programu AIR Wro. W 2019 roku część jego letniej odsłony dedykowana jest zjawisku self-publishingu (samopublikowanie). Obok dwóch innych artystek – Eneki Fernández i Irène Mélix – Álava poznawać będzie niezależne wrocławskie środowiska oraz inicjatywy aktywne w tym obszarze.

Podczas wizyty studyjnej 15 i 16 czerwca w Barbarze Álava prowadzić będzie warsztaty z tworzenia komiksów, zinów i art booków – „Zrób to sam(a)! Zrób to po baskijsku!”, adresowane szczególnie do osób stawiających dopiero pierwsze kroki na tym polu. W trakcie dwóch dni artystka zaprezentuje różne przykłady autorskich publikacji, pomoże napisać scenariusz, wykonać ilustracje i stworzyć okładkę. Czy da się zaprojektować stronę w minutę? Według Álavy potrzebna jest do tego jedynie wyobraźnia!

https://raisalava.com/