18.11.2021 Czwartek

Akademia Miejskiego Ogrodnika: „O cnotach roślinnych” – wykład z tłumaczeniem PJM

Data: 18.11.2021

listopad 18, 2021@5:00 pm – 7:00 pm
2021-11-18T17:00:00+01:00
2021-11-18T19:00:00+01:00

Człowiek od zawsze interesował się przyrodą – chciał zrozumieć jej funkcjonowanie i skorzystać z jej dobrodziejstwa. W szczególności rośliny stanowiły dla ludzi nie tylko naturalne otoczenie, ale też zamieniano je w pierwsze pożywienie, paliw0, broń czy lekarstwa.

Bez względu na to, czy człowiek pierwotny rozpoczął swoją ewolucję na stepach sawanny, czy też został stworzony w Rajskim Ogrodzie w Edenie, jako istota z natury religijna, stawał przed czczonymi bóstwami właśnie w otoczeniu roślin.  To one jako pierwsze były składane w ofierze.

Sięgając do historii różnych religii, m.in. buddyzmu, hinduizmu, islamu, judaizmu i chrześcijaństwa, odkryjemy, że rośliny odgrywały i nadal odgrywają ważną rolę, zarówno jako element otoczenia, jak i pożywienia.

Podczas kolejnej Akademii Miejskiego Ogrodnika porozmawiamy o wpływie roślin na wierzenia i obyczaje. Dowiemy się, które rośliny na zawsze odmieniły losy najsłynniejszych proroków i świętych. Być może któreś z nich rosną w naszym otoczeniu?

Paprocie, lilie, tojady czy poziomki to tylko niektóre z tych roślin, o których ugruntowanych cnotach opowie nam Pan Kwiaciarz przy okazji najbliższego spotkania najbliższego spotkania.

Uwaga, całe spotkanie będzie symultanicznie tłumaczone na Polski Język Migowy!

Zapisy, zapisy! Kwiatuszki, wstęp na wydarzenia jest wolny, jednak z uwagi na nasze wspólne bezpieczeństwo na wykład obowiązują zapisy, wystarczy wypełnić formularz dostępny TUTAJ

Jeśli nie uda Wam się zarezerwować miejsc, mamy dobrą wiadomość – spotkanie będziemy relacjonować w formie transmisji live na FB Barbary i Strefy Kultury Wrocław, dlatego czekamy również na Wasze pytania, które będzie można zadawać w komentarzach!

Wykład poprowadzi Filip Marek

Ogrodnik, florysta, nauczyciel, fan permakultury. Od ponad 10 lat wykłada rośliny ozdobne i florystykę we Wrocławiu, Poznaniu i Opolu. Specjalizuje się w roślinnych scenografiach, aranżacjach wnętrz i nasadzeniach miejskich. Szkoli i egzaminuje przyszłych ogrodników, architektów krajobrazu i florystów.  Jest autorem cyklu spotkań wokół roślin „Akademia Miejskiego Ogrodnika” oraz kuratorem wystaw o tematyce związanej z historią polskiej florystyki. Nagrodzony przez Prezydenta Wrocławia tytułem „30 kreatywnych” w kategorii kultura/sztuka/dizajn. Od pięciu lat reaktywuje Wrocławskie Święto Kwiatów. Obecnie prowadzi szkołę florystyczną we Wrocławiu. Tworzy ogródki gastronomiczne i aranżuje roślinami przestrzeń znanych wrocławskich lokali gastronomicznych m.in. Czuła jest noc, AULA czy NAPA.

Więcej o cyklu:

Nie masz „ręki” do kwiatów? Nie wiesz jaką roślinę kupić do swojego mieszkania lub posadzić na działce, a może coś zaatakowało Twojego ulubionego zielonego towarzysza? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odkryjesz podczas cyklu Akademia Miejskiego Ogrodnika!

W tym semestrze przypatrzymy się życiu roślin w wielkim mieście i powrócimy do ich korzeni, czyli uprawy. Jesienią warzywa niczym cztery singielki z Nowego Jorku poplotkują o swoim życiu na działkach i sytuacjach, jakie je spotykają z… ogrodnikami. Filip Marek opowie również o tym, które rośliny i w jaki sposób zasuszyć, aby móc jak najdłużej cieszyć się ich pięknem i właściwościami. Porozmawiamy także o roślinach w religii i kulturze. Wszystko w wyśmienitej atmosferze, okraszonej żartami Pana Kwiaciarza. Na koniec wisienka na torcie, czyli świąteczne, ekstrawaganckie warsztaty.

18.11 | O cnotach roślinnych | zapisy od 4.11 | wykład o roślinach w kulturze i religiach

9.12 | Floral extravaganza 4.0 | sprzedaż biletów od 25.11 | szałowe świąteczne warsztaty