25.05.2018 Piątek

Sąsiadujemy: Dzień Sąsiada

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 25.05.2018
Godzina: 11:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Brochów, Kleczków, Ołbin, Przedmieście Oławskie
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Alicja Kielan

fot. Alicja Kielan

Idei „sąsiedzkości” poświęca się wiele uwagi w krajach zachodnich już od wielu lat. Zgodnie z pomysłem zapoczątkowanym w 2000 r. przez Atanase Périfan, to małe codzienne gesty przeradzają się w prawdziwą współpracę. 25 maja we Wrocławiu, w Europejski Dzień Sąsiada, będziemy zawiązywać, tworzyć i umacniać sąsiedzkie relacje. Dobre sąsiedztwo w obrębie klatki schodowej, bloku, kamienicy, podwórka, ulicy i osiedla pomogą nam zbudować wspólne działania artystyczne, animacyjne i edukacyjne. 

Tego dnia będziemy na Waszym podwórku i chcemy porozmawiać o tym, czy znacie swoich sąsiadów i jakie macie z nimi stosunki. Każda sąsiedzka relacja to jedna nitka rozciągnięta między kamienicami. Na podwórkach będzie można wymienić się ze swoimi sąsiadami bonami na przysługę. Pomóc wynieść śmieci albo wyprowadzić psa, wspólnie rozwiązać zadania z matematyki czy chemii. Wystarczy zostawić informację o tym na specjalnym bonie i przypiąć go na podwórkowej tablicy. Ktoś może odwdzięczyć się inną sąsiedzką przysługą. 

Kleczków: podwórko między ulicami Kleczkowską, Dębickiego i Trzebnicką

Brochów: podwórko między ulicami: Chińską, Polną i 3 maja

Ołbin: podwórko między ulicami: Wygodną, Żeromskiego i Nowowiejską

Przedmieście Oławskie: podwórko między ulicami: Traugutta, Więckowskiego, Kościuszki

Działania proponowane przez Strefę Kultury Wrocław są kontynuacją realizowanego w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 projektu „Wrocław – wejście od podwórza”. Nawiązane wtedy pierwsze kontakty i powstałe relacje pozwoliły nam wejść we współpracę z Fundacją Made in Brochów na Brochowie, Stowarzyszeniem Żółty Parasol na Ołbinie i Stowarzyszeniem Curatus na Kleczkowie, a na Przedmieściu Oławskim działamy wspólnie z Novym Ruchem Teatr, który prowadzi Pracownię Komuny Paryskiej 45. Razem z nimi realizujemy program działań podwórkowych oparty na animacji i edukacji. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie zachętą do angażowania się w lokalne sprawy najbliższego sąsiedztwa, przyczyni się do większego zadowolenia mieszkańców oraz odpowiedzialności za sprawy sąsiedzkie i własne otoczenie.

Ważne daty Sąsiadujemy:

25 maja – Dzień Sąsiada

23 czerwca – Noc Świętojańska na Kleczkowie

1 lipca – finał akcji fotograficznej na podwórkach (Ołbin)

28 lipca – biesiada z potańcówką (Brochów)

8 września – Dzień Trójkąta

 

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej