26.05.2024 Niedziela

FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Matka Światów”

Data: 26.05.2024
Cena biletu: Cena biletów: 25 zł
Wiek dzieci: 6+
Czas trwania spektaklu: 60 minut
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56
maj 26, 2024@12:00 pm – 1:00 pm
2024-05-26T12:00:00+02:00
2024-05-26T13:00:00+02:00

Strefa Kultury Wrocław zaprasza 26 maja na wydarzenie z cyklu FIRLEJ DZIECIOM, które odbędzie się w Dzień Matki przy ulicy Grabiszyńskiej 56. Będzie to premierowy pokaz spektaklu „Matka Światów” w reżyserii Katarzyny Jackowskiej-Enemuo.

„Matka Światów” to baśń o tym, jak pewien chłopiec i pewna dziewczynka szukali swojej mamy. Podczas spektaklu publiczność powędruje wraz z bohaterami przez lasy i góry, pomiędzy gwiazdami oraz poprzez wodę. Przedstawiona historia opowie o ziemi, roślinach, zwierzętach i ludziach. O tym, jak nasza planeta Ziemia stała się Matką Ziemią, o drzewach-rodzicielkach, o córkach i synach rzeki. Na koniec także o tym, że każda mama jest matką światów, a każde dziecko – światem. Mali widzowie i ich opiekunowie usłyszą opowieści, przekazywane od dziada pradziada, baśnie, piosenki, wyliczanki i hulanki – żeby wszystkim lepiej było na Ziemi, ze światem i ze sobą razem. Dopełnieniem historii będzie muzyka wykonywana przez znakomitego artystę Mateusza Szemraja.

Katarzyna Jackowska-Enemuo to opowiadaczka historii, muzykantka, kompozytorka i pisarka. Autorka spektakli narracyjnych, słuchowisk, piosenek, muzyki teatralnej i książek, takich jak „Tkaczka Chmur” oraz „Między Światem a Zaświatem”.

Mateusz Szemraj jest artystą-multiinstrumentalistą specjalizującym się w grze na instrumentach strunowych z różnych stron świata oraz muzyce etnicznej i teatralnej. Związany z takimi zespołami i twórcami jak Karolina Cicha, „Mosaic” oraz „Wielbłądy”.

Katarzyna Jackowska-Enemuo: scenariusz, piosenki, opowieść, śpiew, akordeon, ngoni

Mateusz Szemraj: oud, cymbały, rubab

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów snują swoje historie rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował od 2021 roku pod nazwą IMPART DZIECIOM, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.