24.11.2020 Wtorek

Kinematograf Wrocławski: „Niepokorny moralista” – rozmowa z Wiesławem Saniewskim, premiera 2. odcinka

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 24.11.2020
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: premiera online:
fb.com/barbarakultura
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Wiesław Saniewski, źródło: Wikipedia

Lech Moliński, fot. Joanna Panciuchin

Kiedy:
listopad 24, 2020@6:00 pm – 7:15 pm
2020-11-24T18:00:00+01:00
2020-11-24T19:15:00+01:00

Wyjątkowe spotkanie (online) z fantastycznym reżyserem, Wiesławem Saniewskim. Dostęp do filmu jest bezpłatny, a premiera będzie miała miejsce na Facebooku BarbaryStrefy Kultury Wrocław oraz Miasta Wrocław.

W rozmowie z Lechem Molińskim Wiesław Saniewski będzie opowiada o tym, jak połknął filmowego bakcyla, w którym wrocławskim kinie oglądał pierwsze dzieła innych twórców, a także o tym, jak wpłynął na jego wybory życiowe „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy. Reżyser opowiada też pokrótce o lokalnych kontekstach swoich produkcji, z których większość była mniej lub bardziej związana ze stolicą Dolnego Śląska. Rozsiądźcie się wygodnie w fotelach i posłuchajcie rozmowy o sztuce filmowej!

W roli głównej: Wiesław Saniewski 

Filmowiec przyznaje, że nigdy nie był bywalcem salonów. Dlatego w scentralizowanym świecie polskiej kinematografii dobrze czuje się na uboczu we Wrocławiu. Autor takich filmów, jak: „Nadzór”, „Dotknięci” czy „Bezmiar sprawiedliwości” ze stolicą Dolnego Śląska związany jest od urodzenia, ale również z wyboru. Dlatego w jego filmach nie tylko znajdziemy wrocławskie obiekty i plenery, ale też mnóstwo lokalnych historii, które posłużyły Saniewskiemu za podstawę dla scenariuszy.

Ostatnim – jak do tej pory – filmem reżysera pozostaje „Wygrany”, hołd dla Wrocławia, pełen kadrów chwytających ikoniczne miejsca naszego miasta, jak np. Hala Stulecia, Tor Wyścigów Konnych czy Bulwar Dunikowskiego. Produkcja z Januszem Gajosem i Pawłem Szajdą w rolach głównych pozostaje też jednym z najgłośniejszych tytułów autorstwa Wiesława Saniewskiego. Prym wiedzie tutaj oparty na autentycznej historii „Nadzór”, kinowy debiut reżysera z pamiętną kreacją Ewy Błaszczyk jako więźniarką, która decyduje się urodzić dziecko w trakcie odbywania wyroku ⛓

Z wrocławskiej perspektywy warto zwrócić uwagę na wcześniejszy film Saniewskiego pt. „Wolny strzelec”, zrealizowany dla telewizyjny czarno-biały moralitet, należący do bardziej udanych dokonań Kina Moralnego Niepokoju. Scenariusz powstał na kanwie prawdziwych wydarzeń, jak to często bywało w karierze wrocławskiego twórcy. Podobne były dzieje m.in. „Sezonu na bażanty”, „Deszczowego żołnierza” oraz „Bezmiaru sprawiedliwości”.

Więcej o cyklu:

Jesienny cykl rozmów wokół filmu w nowej formule: Kinematograf Wrocławski: „Reżyserzy”, to trzy wyjątkowe spotkania (online) z mistrzami polskiego kina. Radosław Piwowarski, Wiesław Saniewski oraz Janusz Zaorski spotkają się z Lechem Molińskim, a zapis ich rozmów o sztuce filmowej, wrocławskiej Wytwórni i naszym mieście będzie można potem obejrzeć w internecie, na facebookowej stronie Barbary, Strefy Kultury Wrocław i Miasta Wrocław.

Program:

13.10 Kochanek prowincji. Rozmowa z Radosławem Piwowarskim | spotkanie online | obejrzyj zapis wywiadu:TUTAJ
3.11 | Niepokorny moralista. Rozmowa z Wiesławem Saniewskim | spotkanie online | premiera 2. odcinka
8.12 | Najlepszy przyjaciel Wrocławia. Rozmowa z Januszem Zaorskim | spotkanie online | premiera 3. odcinka

 

Tagi:

Film

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej