11.09.2018 Wtorek

Kinematograf Wrocławski: „Pociąg do Hollywood” – pokaz filmu i spotkanie

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 11.09.2018
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. archiwum WFDiF

Kiedy:
wrzesień 11, 2018@6:00 pm – 9:00 pm
2018-09-11T18:00:00+02:00
2018-09-11T21:00:00+02:00

Jesienią 2018 r. zapraszamy na trzecią odsłonę cyklu Kinematograf Wrocławski. Hasło przewodnie zbliżającego się sezonu – „Twórcy” – stanie się okazją, nie tylko do pokazywania filmów korzystających z plenerów stolicy Dolnego Śląska, ale i spotkań z osobami, które na przestrzeni lat współtworzyły filmowy Wrocław. Gośćmi cyklu będą reżyserzy, asystenci reżyserów, scenografowie i operatorzy.

Jako pierwszy w tej odsłonie cyklu pokażemy „Pociąg do Hollywood” w reżyserii Radosława Piwowarskiego, czyli komedię z Katarzyną Figurą w roli dziewczyny marzącej o podbiciu filmowego świata. Grana przez nią Mariola pragnie zostać gwiazdą na miarę Marylin Monroe. Bohaterka mieszka w wagonie kolejowym, ale wciąż pisze listy do amerykańskiego reżysera Billy’ego Wildera (twórcy m.in. filmów: „Bulwar zachodzącego słońca” i „Pół żartem, pół serio”) i wyczekuje na zaproszenie do Hollywood. W filmie zobaczymy plenery z Wrocławia, m.in. z Dworca Głównego oraz z Trzebnicy, ale także autentyczne postaci, które w drugiej połowie współtworzyły Wytwórnię Filmów Fabularnych przy ulicy Wystawowej 1, jak np. słynny Jerzego „Konia” Matysiaka.

Film, który pokażemy, jest trzecią pełnometrażową fabułą w dorobku Piwowarskiego, pochodzącego z artystycznej rodziny reżysera, który miał to szczęście, że skorzystał – razem m.in. z Markiem Koterskim i Marcelem Łozińskim – ze zniesienia obowiązku ukończenia innej uczelni wyższej przed rozpoczęciem nauki w szkole filmowej. Późniejszy autor „Marcowych migdałów” już w wieku 23 lat był absolwentem łódzkiej filmówki, skąd niemal od razu trafił pod skrzydła Andrzeja Wajdy do słynnego Zespołu Filmowego „X”. Jednak – podobnie jak jego kolega z roku, pochodzący zresztą z Wrocławia, Koterski, nie pasował do swoich czasów. Kiedy inni reżyserzy kreślili zaangażowane społecznie scenariusze, Piwowarski znalazł schronienie w dokumencie. Na dużym ekranie zadebiutował dopiero po nadejściu stanu wojennego i po zamianie rozwiązanego „X” na Zespół Filmowy Rondo pod kierownictwem Wojciecha Jerzego Hasa, innego twórcy filmowego, którego nie interesował publicystyczny komentarz w stylu „kina moralnego niepokoju”. Właśnie u autora „Sanatorium pod klepsydrą” Radosław Piwowarski stworzył swój pierwszy film. Trudno wymarzyć sobie lepszy debiut, gdyż „Yesterday” wyjechało w 1985 r. z główną nagrodą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian.

Naszymi gośćmi będą:
Radosław Piwowarski – ceniony polski reżyser i scenarzysta. W 1971 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną, a od 1972 do 1981 był członkiem Zespołu „X” kierowanego przez Andrzeja Wajdę. Debiutował filmem „Yesterday” w 1984 r. W 1998 roku został dyrektorem programowym I Programu Telewizji Polskiej.
Barbara Komosińska – scenografka, która odpowiedzialna była za dekorację wnętrz m.in. w filmie „Pociąg do Hollywood”. Absolwentka Wydziału Architektury Uniwersytetu Wrocławskiego, a także członek Polskiej Akademii Filmowej.

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński – animator kultury filmowej, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej.

W ramach trzeciego sezonu cyklu Kinematograf Wrocławski wyświetlimy następujące filmy:

11.09 | „Pociąg do Hollywood”, reż. Radosław Piwowarski

9.10 | „Kto wierzy w bociany?”, reż. Helena Amidżaribi, Jerzy Stefan Stawiński

20.11 | „Konsul”, reż. Mirosław Bork

11.12 | „Uciec jak najbliżej”, reż. Janusz Zaorski

Tagi:

Film

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej