Login
Register

Login
Register

26.05.2019 Niedziela

Kobietostan. Chór na jedną aktorkę – spektakl

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 26.05.2019
Godzina: 18:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu:  30-40 PLN
Miejsce wydarzenia: Impart
Mazowiecka 17
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Pięknie opowiedziana, poruszająca teatralna propozycja Impartu na Dzień Matki. „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” to spektakl, który zabiera widzów w podróż poprzez kobiece doświadczenia. Niesie w sobie zarówno wspomnienie „starych, dobrych polskich czasów” i kobiecej młodości pod przymrużeniem PRL-owskiego oka, jak i utopijne marzenie za światem przyszłym, lepszym i równym. Dużo uwagi poświęca relacji matka – córka, prowokując do rozmowy i otwarcia się na perspektywę innego pokolenia. Zachęca do stawiania pytań ważnych, niekiedy trudnych, pozwalając nam jednak znaleźć własne odpowiedzi.

To słodko-gorzka opowieść o pozycji kobiet we współczesnym świecie, w której widzowie udają się do funkcjonującego w alternatywnej rzeczywistości utopijnego państwa, czyli tytułowego Kobietostanu – miejsca wyśnionego, w którym prawo ustanawiają kobiety.

Spektakl Kolektywu Kobietostan jest artystyczną próbą skupienia polifonii głosów niesłyszalnych w głosie jednej aktorki – reprezentantki społecznego sumienia, która niczym przewodniczka chóru w tragedii greckiej, staje się komentatorką życia i wyśpiewuje pieśń o zbiorowej tęsknocie za lepszym światem. Jest nauczycielką mówienia dla nieumiejących mówić, dla niemających miejsca w społeczeństwie, dla zbiorowości kobiecego wykluczenia.

Występująca w spektaklu Agnieszka Bresler była w tym roku nominowana do nagrody WARTO Gazety Wyborczej w kategorii teatr, a w ubiegłym roku, za swoją pracę teatralno-społeczną została uznana za jedną z 30 Kreatywnych Wrocławia.

Tekst powstał na podstawie rozmowy z kobietami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi oraz Fundacji Opieka i Troska, które prowadzone były przez Agnieszkę Bresler od roku 2016 w ramach projektu Kobietostan. Projekt wyrasta z niezgody na marginalizację społeczną kobiet ze środowisk defaworyzowanych, propagując równouprawnienie, umocnienie i siłę kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną.

Wykonanie: Agnieszka Bresler
Reżyseria: Joanna Lewicka
Dramaturgia: Magdalena Mróz
Tekst w oparciu o rozmowy z kobietami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi, Fundacji Opieka i Troska.
Wideo: Maria Porzyc
Kostium i scenografia: El Bruzda

Premiera: 8 marca 2018, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Bilety: 30 zł (ulgowy), 40 zł (normalny)

Dostępne również na: www.eventim.pl, w kasie Impartu (ul. Mazowiecka 17) i Barbarze (ul. Świdnicka 8B), oraz w Media Marktach i Empikach.

- Czytaj także

p:17579