20.10.2024 Niedziela

Ladies first: Kari Sál feat. Adam Bałdych „Butterfly” – koncert

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 20.10.2024
Godzina: 19:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 80 zł (normalny), 70 zł (ulgowy)
Miejsce wydarzenia: Impart Centrum, Piłsudskiego 19
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie
Kiedy:
październik 20, 2024@7:00 pm – 8:30 pm
2024-10-20T19:00:00+02:00
2024-10-20T20:30:00+02:00

W kolejnej odsłonie cyklu „Ladies first” Kari Sál oraz Adam Bałdych zaprezentują najnowszy album artystki „Butterfly”.

W bieszczadzkich lasach urodzona, pod bieszczadzkim niebem chowana, z bieszczadzkich liści ulepiona. Muzyka Kari Sál to połączenie świata jazzu, indie pop i sięgającej jej głębokich korzeni łemkowszczyzny. To subtelność motyla, burzliwość wiatru i bezkres gór. Album „Butterfly” to osobista historia o kilkuletniej podróży, w której drogi wyboiste, ciemne i kręte zbiegały się z tymi najpiękniejszymi i najbarwniejszymi. To opowieść o poszukiwaniu siebie, kobiecej siły, matczynej wytrwałości i artystycznej dojrzałości. Połączenie ciepłego głosu Kari Sál, unikalnego brzmienia skrzypiec renesansowych Adama Bałdycha, jazzowej sekcji z wirtuozowską grą Jacoba Karlzona i przestrzennymi gitarami Kacpra Budziszewskiego rozpościera bujną łąkę brzmień, która rozbudza wewnętrzne motyle.

„Butterfly” to nie tylko muzyczne przedstawienie transformacji, jaką niejednokrotnie przechodzi każdy człowiek, ale także emanacja lekkości, urokliwości i wolności w sztuce, których synonimem jest motyl.

Debiutancki album artystki („Betesda”) został uznany przez krytyków muzycznych za jeden z najciekawszych w 2017 roku (Marcin Kydryński – Trójka, Adam Baruch – Jazzis) oraz uplasował się na drugim miejscu w zestawieniu najlepszych wokalnych albumów jazzowych (Adam Dobrzyński – Trójka). Trzydziestoletnia artystka ma na swoim koncie m.in. zamówienie kompozytorskie dla Filharmonii Łódzkiej oraz współpracę z wybitnymi postaciami polskiej i światowej sceny, jak: Verneri Pohjola, Adam Bałdych, Helge Lien Trio, Adam Sztaba, Jacob Karlzon, Paweł Tomaszewski, Adam Klocek, a także Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Koncertowała w kraju i za granicą (m.in. w berlińskim RadialSystem V czy Stuttgarter Kammerorchester). Muzyczne inspiracje odnajduje zarówno w twórczości Gretchen Parlato, Bobo Stensona, Joni Mitchell, jak i Matta Corby’ego, Ásgeira czy Edwarda Shearmura. Artystka zatem sięga w swojej twórczości do świata jazzu, indie pop oraz elementów muzyki poważnej, łemkowskiej i świata. Eklektyzm jej twórczości słychać zarówno na debiutanckim albumie „Betesda”, który skomponowała w opuszczonym kościele w małej islandzkiej miejscowości Kirkjubæjarklaustur, jak i na płycie „Butterfly”.

Kari Sál – wokal, kalimba

Adam Bałdych – skrzypce, renesansowe skrzypce

Mateusz Kaszuba – fortepian

Kacper Budziszewski – gitara

Roman Chraniuk – kontrabas

Dawid Fortuna – perkusja

Kuratorką cyklu i prowadzącą koncerty jest Marta Kula, dziennikarka radiowa, popularyzatorka jazzu, gospodyni dwóch autorskich audycji w Radiu 357.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej