7.04.2022 Czwartek

9 kwietnia w Impart Cafe usłyszymy ludowe i współczesne pieśni w wykonaniu artystek z Ukrainy

9 kwietnia na Mobilnej Scenie Strefy Kultury zabrzmi muzyka ukraińska – ludowe i współczesne pieśni w wykonaniu artystek z Ukrainy – dziewcząt, które zostały zmuszone do opuszczenia ojczyzny, uciekając przed wojną z rosyjskim najeźdźcą. Z dala od domu, ukochanych, przyjaciół, z najbardziej cenną rzeczą, która pozostaje i której nikt nie może zabrać, jest pieśń ukraińska, która może uzdrowić i pocieszyć serce zranione tym strasznym nieszczęściem.

na zdjęciu: Anna Minakova i Ksenia Tobulaeva

na zdjęciu: Elina Mbani

Zapraszamy na koncert ludowych i współczesnych pieśni ukraińskich w wykonaniu artystek z Ukrainy w ramach Mobilnej Sceny SKW. Z powodu niepewnej sytuacji pogodowej koncert został przeniesiony z Parku Grabiszyńskiego do Impart Cafe i odbędzie się o godz. 19:00! Zapraszamy wszystkich!

Trzy artystki przyjeżdżają do Wrocławia z różnych polskich miast, aby dzielić się ukraińskimi piosenkami z mieszkańcami Wrocławia, promować muzykę innych ukraińskich uchodźców, którzy są obecnie we Wrocławiu i wraz ze wszystkimi, którzy będą na koncercie, wspierać tych, którzy teraz pozostają pod ostrzałem rosyjskich okupantów i bronić swojej ojczyzny.

Anna Minakova (klawisze) i Ksenia Tolubaeva (wokal) – artystki z Charkowa, duet reprezentujący #HOSSP/sgt. Pepper’s lonely Hearts choir. W wyniku wojny trzydziestu śpiewaków uciekło przed bombami do różnych miast Ukrainy i Europy, część pozostała w Charkowie. A Ksenia i Anna spotkały się w Polsce i znów zagrają razem.

Na Mobilnej Scenie SKW dołącza do nich Elina Mbani (wokal), która urodziła się na Ukrainie, w mieście Winnica. Jej ojciec pochodzi z Afryki, matka jest Ukrainką, dorastała z ukraińskimi tradycjami w duszy, dlatego uwielbia śpiewać ukraińskie piosenki ludowe od dzieciństwa. Zwycięzczyni wielu międzynarodowych i ukraińskich konkursów, uczestnik takich projektów telewizyjnych jak „Głos kraju 10” i „XFactor”. Obecnie jest piosenkarką i aktorką telewizyjnego projektu „Kobieca Dzielnica”. „Najpierw babcia nauczyła mnie śpiewać ukraińskie pieśni ludowe, potem studiowałam muzykę w szkole muzycznej, konserwatorium i na uniwersytecie” – mówi Elina.

Dwie wokalistki – Ksenia i Elina – wykonają piosenki przy akompaniamencie klawiszy Anny Minakowej, a ukraińskim dziewczętom swoim występem na tej scenie wesprze polski muzyk Aleksander Olszewski – wrocławski perkusjonista grający na bębnach etnicznych, w tym m.in.  bliskowschodniej darbuce i hiszpańskim cajonie. Grał z zespołami Ethnoholic, Eliezer Mizrachi, Papadram. Od 2014 roku związany z improwizującym zespołem Shepherds of Cats, z którym koncertował m.in. w Wielkiej Brytanii i Japonii.

Czekamy na wszystkich mieszkańców i gości Wrocławia 9 kwietnia o godzinie 19:00 na koncercie ukraińskich piosenek nowoczesnych i ludowych na Mobilnej Scenie Strefy Kultury.

9 квітня з пересувної сцени Вроцлавської Strefa Kultury пролунає українська музика – народні та сучасні пісні у виконанні артистів з України, українських дівчат, які змушені були покинути рідну землю,  рятуючись від війни з російськими  окупантами. Вдалині від рідного дому, близьких та коханих людей, друзів, з найціннішого, що залишається і ніхто не може  відібрати – це українська пісня, яка сдатна зцілювати і тішити поранене цім страшним лихом серце.

Ці три артисткі спеціально зараз приїзжають  з різних містечок Польші до Вроцлава, щоб поділитись українськими піснями з вроцлав‘янами, об’єднатись та підтримати музикою інших українських біженців, які зараз перебувають у Вроцлаві та разом зі всіма, хто опиниться на концерті, підтримати тих, хто зараз залишається під обстрілами російських окупантів і стоять за свою рідну землю.

Ганна Мінакова (клавіші) та Ксенія Толубаєва (вокал) – музиканти з Харкова, дует, що представляє ХОССП/Sgt. Pepper’s lonely hearts choir (тегнути). Через війну тридцять хористів бігли з-під бомб, евакуювалися до різних міст України та Європи, дехто залишився у Харкові. А Ксенія та Анна зустрілися у Польщі та знову зіграють разом.

І тут у Вроцлаві до них приєднується Еліна Мбані (вокал), народжена в Україні, у місті Вінниця, тато з Африки, мама Українка , виросла з українськими традиціями у серці , тому обожнює з дитинства співати фольклорні українські пісні . Призер багатьох міжнародних та українських конкурсів , учасниця таких телевійних проектів «Голос країни 10» та «ХФактор» . На даний час співачка та актриса телевізійного проекту «Жіночий Квартал» . Виконувати українські народні пісні спочатку вчила бабуся, а потім вже музична школа, консерваторія, університет.

Одже дві співачки Ксенія і Еліна будуть виконувати пісні під супроводом клавішного акомпоніменту Ганни Мінакової, а ще підтримає українських дівчат своїм виступом на цій сцені польський музикант Олександр Ольшевський – вроцлавський перкусіоніст, який грає на етнічних барабанах, у т.ч. близькосхідний дарбус та іспанський кахон. Грав із групами Ethnoholic, Eliezer Mizrachi, Papadram. З 2014 року він був пов’язаний з імпровізаційною групою Shepherds of Cats, з якою, зокрема, гастролював. у Великобританії та Японії.

Тож чекаємо 9 квітня у 16:00 на всіх мешканців та гостей міста Вроцлав на концерті української сучасної і народної пісні на пересувній сцені Вроцлавської Strefa Kultury

Tagi: