Login

Register

Login

Register

12.03.2019 Wtorek

AIR Wro Talks 4.0: Kultura dla wszystkich

Drugiego dnia konferencji AIR Wro Talks 4.0 porozmawiamy o strategiach włączania osób z niepełnosprawnościami w życie kulturalne. Przed dyskusją zapraszamy także na prezentację Muzeum Śląskiego w Katowicach poświęconą działaniom w zakresie inkluzywności.

Kultura dostępności wciąż stanowi dość duże wyzwanie dla organizacji i instytucji kultury w Europie Centralnej. Teoretycznie wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności tworzenia wydarzeń i działań bez barier, w praktyce nie jest to jednak łatwe. Co więc możemy zrobić, aby umożliwić większej liczbie osób o różnym stopniu niepełnosprawności pełne uczestnictwo w realizowanych przez nas projektach?

Wstępem do dyskusji będzie prezentacja przygotowana przez Annę Dąbrowę i Dagmarę Stanosz z Muzeum Śląskiego w Katowicach, w której poznamy ich drogę do stworzenia instytucji inkluzywnej w stosunku do osób o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności. W drugiej części o swoich doświadczeniach oraz dobrych praktykach opowie trójka ekspertów. W Barbarze pojawi się Onny Eikhaug prezeska EIDD Design for All Europe, wieloletnia liderka programowa w Design and Architecture Norway, gdzie odpowiadała za wprowadzanie prekursorskich rozwiązań na polu projektowania inkluzywnego i zorientowanego na użytkownika, Agata Etmanowicz, która razem z Fundacją Impact inspiruje i pomaga organizacjom kultury odczarować codzienną pracę dzięki usytuowaniu publiczność w sercu wszystkich ich działań, a także Bartłomiej Skrzyński, dyrektor Biura Wrocław Bez Barier w UM Wrocławia i rzecznik Prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnością. Spotkanie poprowadzi dr Bartek Lis, koordynator projektów społecznych w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, m.in. III NieKongresu Animatorów Kultury oraz autor projektu „Zamek OTWARTY / Zamek BLIŻEJ”.

Wstęp na panel dyskusyjny jest wolny, liczba miejsc jest ograniczona.

Pełny program i formularz rejestracyjny: www.airwrotalks.conrego.com

13:00-14:30 | Kultura dla wszystkich: strategie włączania osób z niepełnosprawnościami w życie kulturalne

prezentacja: Anna Dąbrowa, Dagmara Stanosz – Muzeum Śląskie w Katowicach

moderator: dr Bartek Lis – Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

paneliści:, Agata Etmanowicz – Fundacja Impact, Bartłomiej Skrzyński – rzecznik ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Miejskiego Wrocławia , Onny Eikhaug – EIDD Design for All Europe

AIR Wro Talks 4.0

Panel jest częścią programu AIR Wro Talks 4.0 – międzynarodowej konferencji adresowanej do ekspertów oraz praktyków aktywnych w obszarze kultury, którzy zainteresowani są aktualnymi zjawiskami kulturalno-społecznymi. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „granice”. O ich przeróżnych znaczeniach podczas paneli dyskusyjnych, wykładów oraz warsztatów opowiedzą znakomici goście – przedstawiciele polskich i europejskich organizacji i instytucji kultury.

- Czytaj także

p:16910