29.06.2018 Piątek

Anamarija Ranković na wizycie studyjnej we Wrocławiu

Autor: Strefa Kultury Wrocław

W ramach programu AIR Wro wspieramy mobilność przedstawicieli szeroko definiowanych środowisk twórczych już od 2014 roku. Z każdym kolejnym rokiem rozwijamy nasze działania, jednocześnie otwierając się na nowe formy aktywności twórców i kadr kultury. Wizyta studyjna Anamarii Ranković w Centrum Sztuki WRO w formule „job shadowing” to zatem jeszcze jeden projekt, który umożliwi wymianę praktyk pomiędzy wrocławskimi i europejskimi operatorami kultury, a także następny etap w rozwoju współpracy z Nowym Sadem – Europejską Stolicą Kultury w 2021 roku.

Ranković jest dyrektorką Instytutu Kultury Rusinów w Wojwodinie (Serbia). Ukończyła Media Engineering and Management na Uniwersytecie w Nowym Sadzie. Swoje doświadczenia zbierała pracując jako redaktorka i prezenterka w publicznych rozgłośniach radiowych w Serbii, gdzie zajmowała się tematami związanymi z wpływem integracji Serbii z Unią Europejską na mniejszość rusińską. Jako niezależna dziennikarka pracowała dla rusińskich czasopism oraz portali: „Руске слово”, „МАК”, „Календар” i „Minority news”. Od 2011 roku jest wiceprezeską Zarządu Mediów Rady Narodowej Rusińskiej Mniejszości Narodowej w Serbii, od 2016 roku członkinią zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Rusińskich (NAR), a od 2017 roku członkinią zarządu Instytutu Dziennikarskiego „Ruska Slovo”.

Podczas dwutygodniowej wizyty studyjnej we Wrocławiu w lipcu tego roku Ranković skupi się na poznaniu codziennych praktyk zespołu Centrum Sztuki WRO, głównie w obszarze metodologii zarządzania projektami kulturalnymi, rozwijaniu autorskiego programu mediacji sztuki, wieloaspektowej pracy z widzem czy koncepcji „Active Art Archive”. W tym czasie spotka się też z publicznością Centrum Sztuki WRO, oprowadzając ją po wystawie 4. Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów (11.07, godz. 17:00).

W trakcie pobytu we Wrocławiu Ranković odwiedzi również inne lokalne organizacje i instytucje kultury, w tym Fundację Bente Kahan czy Stowarzyszenie Żółty Parasol, aby poznać ich praktyki i wymienić się doświadczeniami w zakresie mediacji sztuki, projektów edukacyjnych adresowanych do najmłodszych odbiorców, a także budowania publiczności. Strefa Kultury Wrocław przedstawi jej z kolei swoje aktywności także w ramach programów Sąsiadujemy i Mikrogranty.

Wizyta studyjna organizowana jest przez Strefę Kultury Wrocław we współpracy z Fundacją „Nowy Sad 2021 – Europejska Stolica Kultury” oraz Centrum Sztuki WRO.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej