11.02.2022 Piątek

Bez względu na płeć. W Dniu Kobiet otwieramy nowy cykl teatralny w Imparcie – „Kobietostan”!

Za pośrednictwem teatru cykl Kolektywu Kobietostan podejmie ważne wątki społeczne, tematykę płci i wykluczenia. Spektaklem otwierającym będzie „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę”.

fot. Paulina Anna Galanciak

fot Izabela Matuszak

W otwierającym cykl spektaklu „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” na scenie wykreowane zostaje utopijne państwo, funkcjonujące w alternatywnej rzeczywistości, czyli tytułowy Kobietostan – miejsce wyśnione, w którym prawo ustanawiają kobiety.

Spektakl jest artystyczną próbą skupienia polifonii głosów niesłyszalnych w głosie jednej aktorki – reprezentantki społecznego sumienia. Głos – aktorka, niczym przewodniczka chóru w tragedii greckiej, staje się komentatorką życia i wyśpiewuje pieśń o zbiorowej tęsknocie za lepszym światem. Na scenie wystąpi założycielka Kolektywu Kobietostan, aktorka i działaczka społeczna Agnieszka Bresler.

 

Zbiorowy manifest kobiet

Tekst spektaklu powstał w oparciu o rozmowy z kobietami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi oraz Fundacji Opieka i Troska, prowadzone przez Agnieszkę Bresler od roku 2016 w ramach projektu Kobietostan. Projekt ten wyrasta z niezgody na marginalizację społeczną kobiet ze środowisk defaworyzowanych, propagując równouprawnienie, umocnienie i siłę kobiet funkcjonujących poza główną tkanką społeczną.

Inspirowany ich opowieściami i refleksjami spektakl jest zbiorowym manifestem kobiet, opowiada, cytując liczne pochlebne recenzje, „historie osobistych tragedii rozgrywających się za zamkniętymi drzwiami domów, historie codziennych tragedii i opresji wpisanych w struktury społeczne” (dr Magdalena Hasiuk, Instytut Sztuki PAN), jest „wezwaniem do buntu, apelem o zmianę sytuacji kobiet” (Magdalena Piekarska, Gazeta Wyborcza) czy wreszcie „porządną lekcją życia, pięknie opowiedzianą” (Małgorzata Matuszewska, Gazeta Wrocławska).

 

Bilety znajdziesz TUTAJ!

 

Bez względu na płeć

Cykl „Kobietostan” wyrasta bezpośrednio z misji działającego we Wrocławiu Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan, którą jest docieranie do miejsc społecznego wykluczenia, działanie na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć czy status społeczny przy wykorzystaniu różnych narzędzi sztuki, w szczególności teatru.

Twórczynie Kobietostanu feminizm rozumieją jako walkę o człowieka z jego prawem do samostanowienia bez względu na płeć. Dlatego kierują swoje działania nie tylko do kobiet, ale również osób niebinarnych i transseksualnych czy wreszcie mężczyzn. Cykl „Kobietostan” ma stworzyć swoistą platformę dialogu, gdzie głosy marginalizowane i spychane społecznie znajdują swoją przestrzeń wyrazu, a także budować i aktywizować wrocławską widownię – uwrażliwiając ją na kwestię przeciwdziałania wielokrotnemu wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji.

Za spektakle Kobietostan. Chór na jedną aktorkę oraz zrealizowaną z kobietami osadzonymi w Zakładzie Karnym w Krzywańcu Marię K. Agnieszka Bresler była w 2019 nominowana do prestiżowej nagrody kulturalnej WARTO Gazety Wyborczej.

Spektakl był do tej pory prezentowany w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego i Imparcie we Wrocławiu, Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, Instytucie Teatralnym w Warszawie, Scenie Roboczej w Poznaniu, Wiosce Teatralnej w Węgajtach, na Festiwalu Dolnośląskich Teatrów Offowych Zwrot i na 28. Międzynarodowym Festiwalu Divadlo w Czechach.

Fragmenty recenzji:

„W Dzień Kobiet zobaczyliśmy słodko-gorzką, na przemian lekką i przejmującą opowieść o pozycji kobiety we współczesnym świecie (…) uświadamiającą nam wszystkim boleśnie, że linii, za którą zaczyna się wykluczenie, nie wyznacza wcale mur więzienia, ekonomia czy poziom wykształcenia, ale wciąż, niestety, płeć.” – Magdalena Piekarska, Gazeta Wyborcza („Ucieczka do Kobietostanu”, 14.03.2018)

„Z tak znakomitą, wszechstronną, tak wiele potrafiącą i przekonującą aktorką jak Agnieszka Bresler, posiadającą warsztat i ogromną świadomość tematu (…) kolektyw Kobietostan ma moc.” – Grzegorz Chojnowski, Radio Wrocław Kultura (blog 14.03.2018)

„Kto nie widział, niech zobaczy koniecznie! (…) Każda kobieta i każdy mężczyzna powinien obejrzeć „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” i wyjątkową Agnieszkę Bresler. To porządna lekcja życia, pięknie opowiedziana.” – Małgorzata Matuszewska, Gazeta Wrocławska („Za takim utopijnym, dobrym światem tęsknimy wszyscy”, 10.03.2018)

„Monodram to jeden z najtrudniejszych gatunków w tym zawodzie. Przez godzinę Agnieszka Bresler musi skupić naszą uwagę. Robi to z talentem, czasem serio, czasem szyderczo lub z ironią. Jako stand-uperka opowiada seksistowskie kawały, z których zresztą śmieje się sama. Ale za chwilę słyszymy kolejną poruszającą historię kobiecą (…). Kiedy zaprasza widzów do wyśnionego „Kobietostanu”, czyni to z wdziękiem i talentem, a my z ochotą wkraczamy do jej teatralnego świata.” – Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki („Kobieco w Szekspirowskim”, 29.05.2018)

Spektakl Kolektywu Kobietostan

Wykonanie: Agnieszka Bresler
Reżyseria: Joanna Lewicka
Dramaturgia: Magdalena Mróz
Wideo: Maria Porzyc
Kostium i scenografia: El Bruzda
Portrety kobiet: Paulina Anna Galanciak, Magdalena Mądra

Czas trwania: 60 minut

Zwiastun I: https://www.youtube.com/watch?v=QYlC9muV1Ks

Zwiastun II:  https://www.youtube.com/watch?v=TQUzFwvIHOs

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej