20.08.2020 Czwartek

Co w przyszłości czeka sektor kultury?

Od połowy marca tego roku instytucje, organizacje pozarządowe, kolektywy i grupy oddolne, a także osoby działające niezależnie funkcjonują w zupełnie nowym świecie. 28 października w Barbarze zapraszamy na hackaton, na którym wspólnie przeanalizujemy ostatnie kilka miesięcy i nakreślimy możliwe scenariusze na przyszłość dla sektora kultury.

fot. Marcin Szczygieł

W tym roku wszyscy musieliśmy wyhamować, przenieść nasze działania do sieci, a przede wszystkim przemyśleć nasze plany i na nowo określić priorytety. Dotychczasowy status quo sektora kultury został bezpowrotnie przekreślony. Setki twórców, managerów i producentów zostały zmuszone do adaptacji do nowej rzeczywistości podyktowanej przez pandemię COVID-19.

Przez cały dzień, pracując w trzech grupach roboczych, pod okiem zaproszonych przez nas ekspertów i moderatorów, przeanalizujemy ostatnie miesiące, zastanowimy się nad przyszłością naszego sektora i stworzymy survivalowe rekomendacje dla twórców kultury w Polsce. Praca wszystkich grup roboczych skupiona będzie wokół trzech najważniejszych dla nas zagadnień,  którym będą poświęcone osobne stoliki w Barbarze.

  • KRYZYS | Jak funkcjonować w czasach pogłębiającej się polaryzacji społeczeństwa, zagrożeń wynikających z zagadnień globalnych (pandemii COVID-19, konfliktów na tle ideologicznym i katastrofy klimatycznej), a także nieubłaganie nadchodzącej recesji w sektorze kultury? Czy kryzys  może stanowić szansę, by zweryfikować nasze cele i zbudować realnej wspólnotę? Jak organizować działanie instytucji i organizacji pozarządowych w momencie, w którym uczestnictwo w kulturze wiąże się z poczuciem zagrożenia?
  • EKONOMIA | Jaki wpływ na kondycję finansową miasta ma odwołanie najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych? Czy prywatna klubokawiarnia może być lokalną instytucją kultury? Czy inwestycje w lokalną scenę klubową i życie nocne są dla nas opłacalne? Jak wspierać prywatne podmioty kultury, by w czasach recesji nie znikały z mapy naszego miasta?
  • ADAPTACJA | Jak zmienić sposób myślenia o zarządzaniu kulturą, by nasz sektor stał się bardziej odporny? czy istnieje stała definicja społecznej roli kultury? jak strategie adaptacyjne wdrażać w instytucjach i sektorze pozarządowym?

Miasto i Kultura

Od kilku lat organizujemy adresowaną do szeroko definiowanych kadr kultury konferencję „Miasto i Kultura”. W jej ramach zapraszamy do udziału w warsztatach, dyskusjach i spotkaniach, przedstawiamy najważniejsze trendy w badaniach kultury i najnowsze zjawiska dotyczące naszego sektora. W 2020 roku – odnosząc się do tegorocznego tematu programu Praktycy Kultury jakim jest #ZMIANA i sytuacji w której się znaleźliśmy, postanowiliśmy zastąpić konferencję hackathonem, podczas którego wspólnie zastanowimy się nad sytuacją, w której znalazł się nasz sektor.

Rejestracja

Formularz rejestracyjny wraz z listą eksperckich tandemów, które prowadzić będą poszczególne stoliki opublikujemy w pierwszej połowie września. W trosce o Wasz komfort i bezpieczeństwo wprowadziliśmy ograniczenie liczby uczestników. Każda z osób rejestrujących się na wydarzenie będzie musiała zaakceptować regulamin wydarzenia oraz podać nam swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu.

„Miasto i Kultura: Hackathon” organizują Strefa Kultury Wrocław oraz Creative Europe Desk Polska w ramach programu Praktycy Kultury.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej