17.07.2023 Poniedziałek

Czwarty koncert XXX jubileuszowej edycji festiwalu „Non Sola Scripta”

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na cykl niedzielnych koncertów XXX jubileuszowej edycji festiwalu „Non Sola Scripta”. Wieczorem 23 lipca o godzinie 19:00 w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim wystąpią austriacki organista Bernhard Gfrerer oraz zespół Fernabucco w składzie Julia i Krzysztof Karpeta.

fot. mat. prasowe

To już trzydziesta edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta. W tym roku ponownie koncerty zaproszonych artystów wypełnią dźwiękami Ostrów Tumski. Wydarzenia odbywają się cyklicznie, w każdą niedzielę od 2 lipca do 27 sierpnia, a podczas nich zaprezentowane zostaną niezwykłe koncerty, łączące organową klasykę z muzyką improwizowaną. Non Sola Scripta to seria spotkań o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Na XXX edycję festiwalu zapraszamy do gotyckiej Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających. Podczas koncertu 23 lipca w programie usłyszymy kompozycje Felixa Mendelssohna Bartholdy oraz Nicolasa Métru.

Wieczór otworzy występ Bernharda Gfrerera, jednego z najbardziej uznanych austriackich organistów koncertowych na świecie. Jego interpretacje utworów Mozarta słyną z fantastycznej techniki wykonania oraz niezwykłej muzykalności. Bernhard Gfrerer to Dyrektor Muzyczny kościoła św. Franciszka w Salzburgu, koncertował m.in.: z Placido Domingo, José Carrerasem i Jamesem Kingiem. Występował w największych metropoliach na całym świecie. Twórca licznych nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych oraz płyt CD. Jest jurorem międzynarodowych konkursów organowych oraz wykładowcą w klasach mistrzowskich w: Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Hiszpanii, Polsce i Austrii. W 2005 roku za swoją działalność muzyczną otrzymał tytuł Profesora Honoris Causa Republiki Austrii.

Zespół Fernabucco tworzą Julia i Krzysztof Karpeta.  Julia Karpeta ukończyła klasę violi da gamba we Wrocławiu. Swój warsztat doskonaliła również na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill, a także studiując w Kolonii. Jako solistka i kameralistka występuje w kraju i za granicą. Na stałe współpracuje z wieloma znakomitymi zespołami muzyki dawnej. Brała udział w licznych festiwalach, dokonała również sporo nagrań CD, grając z wybitnymi artystami. Krzysztof Karpeta to kameralista oraz solista, gra na wiolonczeli i violi da gamba. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. Wraz z żoną tworzy DUET GAMBOWY FERNABUCCO. Zespół współpracuje z wieloma orkiestrami i występował na różnych festiwalach.

Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest Andrzej Chorosiński, który koncertował na całym świecie. Występował w tak renomowanych miejscach jak: Katedra Notre Dame w Paryżu, Aula im. Pawła VI w Watykanie czy Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku. Wykonał ponad 1500 recitali, nagrał ponad 20 płyt. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Katowickiej w Warszawie. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keimyung University w Płd. Korei. W roku 2019 obchodził 50-lecie działalności koncertowej.

Program XXX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”

XXX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”

W każdą niedzielę 2 lipca – 27 sierpnia | godz. 19:00

Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny 1