19.08.2022 Piątek

Enej i Karna wystąpią na SKOVORODA FEST 2022

Tegoroczna edycja SKOVORODA FEST 2022 odbędzie się już 24 sierpnia. Impreza od samego początku ma na celu integrację wielonarodowego Wrocławia. Dziś ta inicjatywa okazała się niezbędna.

Miliony Ukraińców i Ukrainek uciekających przed okropnościami wojny znalazły schronienie i szczere wsparcie moralne u siostry Polski. Dzień Niepodległości Ukrainy ma szczególne znaczenie dla całego świata. To nie tylko termin, SKOVORODA FEST – to filar wspierający morale i ducha obu krajów, Polski i Ukrainy. Na potwierdzenie tego, popularne zespoły muzyczne podjęły inicjatywę i postanowiły przyjechać na festiwal, aby wyrazić swoją solidarność. Grupy muzyczne Enej i Karna są wyjątkowymi gośćmi SKOVORODA FEST 2022. Polski zespół rockowy Enej oraz ukraińska grupa w stylu hutsul-metal Karna zagrają na jednej scenie w symbolicznym polsko-ukraińskim geście.

Grigorij Skovoroda był humanistą znanym nie tylko w Ukrainie, ale i w całej Europie. Na promowanych przez niego wartościach wychowywały się pokolenia Ukraińców i wychowywać będą się także kolejne. O pokój, wolność ducha, progresywność, bezcenność ojczyzny, edukację narodu walczą teraz ukraińscy żołnierze. Dlatego festiwal nosi imię geniusza z Ukrainy, prawdziwego patrioty, praktycznego źródła mądrości dla ludzi współczesnych. Grigorij Skovoroda powiedział: „Robisz najlepszą i dla Ciebie zbawienną sprawę, kiedy kroczysz ścieżką
zdrowego rozsądku. Rób to, do czego zostałeś urodzony, bądź sprawiedliwym obywatelem, kochaj pokój, i to wystarczy”.

PROGRAM FESTIWALU

1. Wielkoformatowy Koncert Galowy w centrum Wrocławia (ul. Mazowiecka 17, plac przed Impartem). Z udziałem polskiego folk-rockowego zespołu Enej oraz ukraińskiego zespołu Karna grającego w stylu hutsul-metal.

2. Wystawa obrazów współczesnego ukraińskiego artysty Michaela Korobkowa. Z jego nową serią prac «Rujnacja» o obecnej wojnie i walce narodu ukraińskiego z Rosją jako krajem siejącym dziś terror. Wyjątkowość wystawy polega na tym, że wiele obrazów zostanie zaprezentowanych widzom po raz pierwszy.

3. Wieczory Literackie na scenie na podwórku Impartu. Obejmują one zarówno spotkania z autorami, jak i odczyty. „Mikrofon na żywo” z udziałem amatorów. Spotkania mistrzów pióra i czytelników. To nie tylko czytanie dzieł literatury wysokiej. To komunikacja z publicznością, wymiana poglądów, poznawanie międzynarodowych postępowych nurtów w literaturze i poezji. Mikrofon na żywo – występ koneserów literatury i poezji z własnymi utworami. Możliwość wyrażenia siebie początkujących autorów. Popularyzacja literatury współczesnej wśród młodzieży.

4. SKOVORODA FEST – Kino. Pokazy aktualnych filmów ukraińskich i polskich.

5. Warsztaty mistrzowskie dla dzieci. Warsztaty rozwijające kreatywność dla dzieci w młodszym i starszym wieku. W języku ukraińskim i polskim.

6. Targi hand-made i pamiątek. Znajomość niezwykłych mistrzów i ich robótek ręcznych. Możliwość nabycia nie tylko unikalnych towarów, ale także niezapomniane pamiątki i licencjonowana muzyka grup muzycznych Enej i Kana. Fundacja Ukraina przygotuje także upominki dla fanów festiwalu SKOVORODA FEST 2022. Będą one symbolami przyjaźni oraz cegiełkami na kolejny festiwal w 2023 roku.

7. Food court. Gwiazdy gastronomii street food – ulubieńcy naszego miasta.

8. Atrakcje dla dzieci i dorosłych.

9. Afterparty na scenie w podwórku Impartu. Muzyczny performance oraz unikatowy media performance – 3D mapping od
Eyecandy Visual. To projekt łączący w sobie techniki VJingu oraz taniec na żywo z obiektami świetlnymi i Fireshow.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Impreza startuje o godz. 17:00.