5.02.2024 Poniedziałek

Fascynująca i barwna opowieść o złodziejach czasu w Firleju

W ramach cyklu FIRLEJ DZIECIOM Teatr Rawa zaprezentuje spektakl „MOMO”. Przedstawienie jest inscenizacją kultowej powieści dziecięcej. Dzięki barwnej i niebanalnej oprawie scenograficznej, wykorzystaniu różnorodnych technik teatralnych, takich jak teatr lalek, teatr przedmiotu oraz japoński teatr ilustracji – Kamishibai, spektakl stanowi wspaniałą rozrywkę dla dzieci i dorosłych.

fot. Maciej Dziaczko

fot. Maciej Dziaczko

Książka „Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas” Michaela Ende opowiada historię samodzielnej dziewczynki, która pewnego dnia przybywa do zapomnianej dzielnicy wielkiego miasta i zamieszkuje ruiny starego amfiteatru. Momo, bo tak brzmi jej imię, ma niezwykły dar rozwiązywania problemów i łagodzenia sporów. Dorośli mieszkańcy dzielnicy przychodzą do niej z trapiącymi ich zagadnieniami, a ona daje im swój czas – wysłuchując z pełną uważnością. Dzieci uwielbiają Momo, bo zna najlepsze zabawy i niczego do nich nie potrzeba, prócz wyobraźni. Pewnego dnia w wielkim mieście pojawiają się Szarzy Panowie, czyli mroczne postaci, które pod pretekstem oszczędzania czasu, ograbiają z niego mieszkańców. Sprawiają, że nawet w zapomnianej dzielnicy, życie zmienia się nie do poznania. Wszyscy się śpieszą, nikt ze sobą nie rozmawia, nie stara się w pracy, nie jest życzliwy ani pogodny. Dzieci, którym nikt nie poświęca uwagi, mamione są nudnymi zabawkami. Popielaty cień smutku i pośpiechu spowija całe miasto. Na szczęście Momo stawia czoła sytuacji. Czy uratuje swoich przyjaciół i rozwiąże zagadkę istnienia Szarych Panów?

Spektakl „MOMO” to fascynująca historia opowiedziana pięknym, literackim językiem. Sztuka posiada nie tylko walory artystyczne, ale także edukacyjno-wychowawcze, promuje pozytywne wartości etyczne.  Spektakl ma swój niepowtarzalny urok oraz pełen jest różnych technik teatralnych, przez co widz w każdym wieku odnajdzie coś dla siebie.

Michael Ende jest niemieckim pisarzem, autorem literatury dziecięcej z gatunku fantasy. Twórca „Niekończącej się historii” czy przygód Kuby Guzika. Książki Endego zostały przetłumaczone na ponad 40 języków.

Teatr Rawa został założony przez Ewę Kubiak i Huberta Bronickiego w 2011 roku, jako niezależny teatr zawodowy. Wystawiając dzieła wybitnych autorów, skupiają się przede wszystkim na opowiedzeniu historii za pomocą znaku i aktora, odrzucając wszystko to, co zbędne, co zakłócałoby czystość komunikatu i sens wypowiedzi. W spektaklach celebrują chwilę, szczerość, autentyczność, uznając je za sedno zdarzenia teatralnego. Teatr Rawa powstał z twórczej ciekawości, chęci rozwoju i poszukiwania własnej ścieżki. Umożliwił współpracę artystom, którzy nie mieliby szans spotkać się zawodowo w innych instytucjach. Stworzyli teatr esencjonalny, minimalistyczny, zachęcający do rozmowy.

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów, snują swoje historie, rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował pod nazwą IMPART DZIECIOM, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.

Bilety na wydarzenie są dostępne: TUTAJ

 

FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „MOMO”

03.03, godz. 12:00

Firlej, ul. Grabiszyńska 56

Wiek dzieci: 5+

Czas trwania spektaklu: około 55 min.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej