Login

Register

Login

Register

16.12.2019 Poniedziałek

Grafikwerkstatt – znamy wyniki 4. naboru!

Autor: Strefa Kultury Wrocław

5 grudnia w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Wrocławia odbyło się posiedzenie jury w ramach naboru na rezydencję w Grafikwerkstatt w Dreźnie. W jego wyniku wybrana została Beata Filipowicz. Gratulujemy!

Beata Filipowicz

Beata Filipowicz, Field of Possibilities, Intaglio 2017

Wymianę rezydencyjną dla twórców specjalizujących się w grafice warsztatowej Miasto Wrocław we współpracy z Miastem Partnerskim Drezno organizuje od czterech lat. Dzięki niej w Dreźnie pracować już mogły Maja Dokudowicz, Natalia Tarnawa, Katarzyna Roman oraz Dominika Ziober-Król.

Rezydentka Beata Filipowicz

Artystka tworzy w dziedzinie grafiki artystycznej, malarstwa oraz ilustracji. Obecnie zajmuje stanowisko asystenta i laboranta w Pracowni Intaglio, na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Laureatka I Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za Najlepszy Dyplom Roku 2017 (MY’17, Galeria BWA Awangarda, Wrocław.). Uczestniczyła w międzynarodowych i krajowych wydarzeniach związanych z grafiką warsztatową, m.in.: Open Portfolio Fig Bilbao, Hiszpania (2019); Impact 10, Santander, Hiszpania (2018); VI Międzynarodowe Biennale Grafiki, Guanlan, Chiny (2017); Zureta – The Misprint, Tokijski Uniwersytet Sztuki, Japonia (2017).

Rezydencja drezdeńska będzie okazją do refleksji nad współczesną ideą „Gabinetu Ciekawości”. W języku niemieckim Wunder Kammern (niem.) to prototyp kolekcji muzealnej, zbiór prywatnych zupełnie przypadkowych, ale niezwykłych przedmiotów, które odzwierciedlały zainteresowania właściciela. Cofając się w czasie i odwiedzając XVI-wieczny Kunstkammer zapewne górowałby chaos, brak chronologii w ułożeniu przedmiotów, wielka różnorodność. Artystka zastanawia się nad ciekawostkami ery cyfrowej XXI wieku.  Jak wyglądałby dzisiejszy, graficzny Kunst/Wunderkammer?  Czerpiąc z bogatych kolekcji dzieł muzealnych w Dreźnie i kultury wspólczesnej chce stworzyć niekonwencjonalne „martwe natury” inspirowane codziennością. Filipowicz interesuje się zatarciem granicy między papierem, a odbitką w postaci graficznego obiektu.

 

[Wyniki naboru na stronie Gminy Wrocław]

[Grafikwerkstatt]

 

Organizatorami rezydencji w Dreźnie są miasta partnerskie Wrocław i Drezno.

Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w Dreźnie, Strefa Kultury Wrocław, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Domek Miedziorytnika, Galeria Miejska we Wrocławiu.

 

- Czytaj także

p:25817