18.08.2022 Czwartek

„Kobietostan” ponownie w Impart Cafe!

Zapraszamy Was na spektakl „Chłopaki. Prawo głosu” cyklu Kobietostan, który za pośrednictwem teatru podejmuje ważne wątki społeczne, tematykę płci i wykluczenia.

fot. Justyna Żądło

fot. Justyna Żądło

Spektakl „Chłopaki. Prawo głosu” cyklu Kobietostan zagości w Impart Cafe przez dwa dni z rzędu: 30 września oraz 1 października o godz. 18:00. Jest to najnowszy projekt wrocławskiego Kolektywu Kobietostan. Artystki podejmują w nim temat prowadzonej przez siebie w zakładach karnych pracy teatralnej wokół konstruktu płci. 

Co wy tam robicie, wy śpiewacie?

„Zajęcia z głosem rezonowały na całe więzienie, bo wszyscy słyszeli, jak śpiewamy. Nikt się tego po nich nie spodziewał. Otworzyło to ich potem na pracę z ciałem i tekstem. Drugiego czy trzeciego dnia warsztatów jeden z chłopaków wpadł podekscytowany na zajęcia i opowiedział nam, że spotkał na korytarzu innego osadzonego, który z niedowierzaniem zapytał: „Co wy tam k*** robicie, wy śpiewacie?”, a wtedy ten chłopak z ogromnym uśmiechem na twarzy wyprężył dumnie pierś i powiedział: „No!”. (Agnieszka Bresler w rozmowie z Julią Niedziejko w serwisie Kultura Poznań)

W swoim performansie artystki podejmują temat prowadzonej przez siebie w zakładach karnych pracy teatralnej wokół konstruktu płci. Twórczynie z jednej strony wyrażają swoje obawy, klisze kulturowe, lęki, których doświadczają jako kobiety wchodzące w proces twórczy z mężczyznami. Z drugiej tworzą nielinearną opowieść o wydobywaniu wrażliwości i o godności, która staje się głębszą refleksją na temat społeczeństwa. Artystki starają się w niej zrozumieć, z czego wynika społeczne ciśnienie na toksyczną męskość, które krzywdzi zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Nie jest to spektakl o męskości, lecz o spotkaniu między artystkami a mężczyznami, których poznały na prowadzonych przez siebie warsztatach teatralnych.

 

BILETY NA SPEKTAKL 30 WRZEŚNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ!

BILETY NA SPEKTAKL 1 PAŹDZIERNIKA ZNAJDZIESZ TUTAJ!

 

Cykl „Kobietostan” wyrasta bezpośrednio z misji działającego we Wrocławiu Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan, którą jest docieranie do miejsc społecznego wykluczenia, działanie na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć czy status społeczny przy wykorzystaniu różnych narzędzi sztuki, w szczególności teatru.

Momentem formalnego zawiązania kolektywu była wrocławska premiera zrodzonego z tych spotkań spektaklu Kobietostan. Chór na jedną aktorkę 8 marca 2018 roku. Kolektyw ma również w swoim dorobku dwie produkcje teatralne zrealizowane w latach 2018/2019 na oddziale żeńskim Zakładu Karnego w Krzywańcu: Marię K. (I miejsce na V Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu) oraz Wierę Gra (I miejsce na 28. Ogólnopolskim i 16. Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie) a także zrealizowane we współpracy z wrocławskim Centrum Praw Kobiet „OFELIE”, nagrodzone w tym roku na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za „poruszające wpisanie historii Ofelii w losy współczesnych kobiet polskich”.

 

Fragmenty recenzji:
„Czyli: wiedzą, co mówią, dobrze zaplanowały to, co robią, w dodatku mają do tego wszystkiego pełne prawo – były, sprawdziły, doświadczyły, bały się, przezwyciężyły strach, uzyskały w swej pracy „tam” istotne artystyczne i terapeutyczne rezultaty. A my – obserwatorzy i obserwatorki ich scenicznych działań? Przyjemnie nam nie jest, ale granice naszej wyobraźni, jeśli tego chcemy, mają szansę być przesunięte w istotny dla nas sposób za kraty, w tłok, duchotę i wredne, jasne światło więziennych jarzeniówek.” (Juliusz Tyszka, Piździelce śpiewają, teatralny.pl, 26.11.2021)

„Wyreżyserowany przez Weronika Fibich spektakl, w którym Agnieszka Bresler, Martyna Dębowska i Iwona Konecka tematyzują i przepracowują swoje doświadczenia, traktować można jak efekt uboczny tych działań. Dla teatralnej publiczności staje się on okazją do wejrzenia w zamkniętą, niedostępną przestrzeń i inspiracją do refleksji dotyczącej socjologii zamkniętych, zmaskulinizowanych społeczności […] Performerki stają się medium tytułowych chłopaków – są przekaźnikami ich świadomości, które za pośrednictwem własnych ciał, gestów, dźwięków i słów kreślą wizję świata za kratami. To świadectwo tego, jak w przepełnionych miejscach izolacji jednostkowe tożsamości kształtowane są przez zlepki wspomnień, schematyczne reakcje, dumę, wstyd i powielane zwyczaje. (…) to spektakl piętnujący przemoc, która – jeśli nie zostanie przerwana – będzie reprodukować się bez końca.” (Piotr Dobrowolski, Chłopakostan: głosem kobiet, nietak!t nr 3(41)/2021)

 

Nagrody: Pomysł na realizację spektaklu „Chłopaki. Prawo głosu” zwyciężył w 2021 roku w konkursie Teatru Ósmego Dnia OFF Premiery/Prezentacji, w ramach którego w listopadzie 2021 odbyła się jego premiera.

„Chłopaki. Prawo głosu”

Reżyseria i scenografia: Weronika Fibich
Koncept i wykonanie: Agnieszka Bresler
Tekst i wykonanie: Martyna Dębowska
Muzyka i wykonanie: Iwona Konecka
Udźwiękowienie i obróbka materiałów audio:
Iwona Konecka, Patryk Zakrocki, Rafał Foremski
Wizualizacje: Adam Ptaszyński
Animacja poklatkowa: Weronika Gołaś
Dokumentacja wideo: Magdalena Mróz
Premiera: 13 listopada 2021, Teatr Ósmego Dnia

Czas trwania: 75 minut

Pokaz realizowany w ramach projektu Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan „Teatr – przestrzeń spotkania” dofinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej