Login

Register

Login

Register

19.06.2019 Środa

Ludzie, miejsca, historie. Trwa rezydencja Eneki Fernández

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Trwa rezydencyjne lato z programem AIR Wro. W pierwszej połowie czerwca Wrocław odwiedziła Raisa Álava z Bilbao. W tym samym czasie w stolicy Dolnego Śląska pracę rozpoczęła też druga Baskijka - Eneka Fernández z San Sebastián, która prowadzi swoje badania nad lokalną sceną self-publishingową, a w lipcu przygotuje również spotkanie poświęcone autorskim książkom fotograficznym.

 

 

fot. Eneka Fernández

Eneka Fernández jest koordynatorką Kreatywnej Biblioteki w Międzynarodowym Centrum Sztuki Współczesnej Tabakalera w San Sebastián, twórczynią platformy Fanzinant i historyczką sztuki. Pochodząca z San Sebastián rezydentka w czerwcu i lipcu poznaje wrocławskie, niezależne wydawnictwa oraz twórców, którzy sami publikują. Bierze też udział w serii rozmów poświęconych identyfikacji problemów i prezentacji możliwych rozwiązań w temacie autopublikacji.

O lokalnej scenie fotograficznej Fernández rozmawiała z Maciejem Bujko z TIFF Center, natomiast o pomyśle stworzenia dedykowanego Baskom numeru Magazynu „Cegła” z Karolem Pęcherzem z Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza i Księgarni Tajne Komplety. Spotkała się też m.in. z Magdaleną Kreis – animatorką i redaktorką „Zin Ołbin”, Dominiką Łabądź w jej wielomedialnej pracowni grafiki warsztatowej Dzikie Przyjemności, a także Magdą Brumirską-Zielińską z Wrocławskiego Programu Wydawniczego oraz Dawidem Bargendą i Krzysztofem Solarewiczem z Ośrodka Postaw Twórczych.

Spotkanie z rezydentką

Podsumowaniem prowadzonych w czerwcu i lipcu rozmów z lokalnymi twórcami będzie organizowane 9 lipca o godz. 19:00 w TIFF Center spotkanie „Ludzie, miejsca, historie”. Fernández opowie o swojej kolekcji książek fotograficznych, zinów i innych autorskich publikacji. Pokaże też najciekawsze z nich, nie tylko te pochodzące z Hiszpanii. Jedną z książek, o których będzie mówić, jest seria fotografii Jonása Bela, przedstawiająca kultowy bar w Madrycie – El Palentino i jego stałych bywalców. Co łączy książki z kolekcji Fernández, to właśnie wymiar przedstawionych w nich historii, które nierzadko są osobiste i poruszające, ponieważ opowiadają o ludziach, miejscach, podróżach i przedmiotach. W trakcie spotkania Baskijka zaprezentuje też odkrytych podczas pobytu we Wrocławiu twórców publikacji, miejsca oraz inicjatywy, tworzących lokalną scenę self-publishingu.

Self-publishing lab

Eneka Fernández zaproszona została do Wrocławia na rezydencję w ramach programu AIR Wro. W 2019 roku część jego letniej odsłony dedykowana jest zjawisku self-publishingu (samopublikowanie). Obok dwóch innych artystek – Raisy Álava i Irène Mélix – poznawać będzie niezależne wrocławskie środowiska oraz inicjatywy aktywne w tym obszarze.

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
18.0719.07.2020

Warsztaty Mikrograntów: mikrodziałania w klimacie do zmiany

Stowarzyszenie Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39), Ołbiński Ogród Otwarty (ROD Lepsze Jutro) Zobacz na mapie
6.10.2020

56. Jazz nad Odrą: koncert otwarcia (nowa data)

Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
Zobacz na mapie
p:19345