14.08.2023 Poniedziałek

Mrożące krew w żyłach popisy akrobatyczne w Firleju

Cykl wydarzeń FIRLEJ DZIECIOM zaprasza 27 sierpnia na wakacyjny spektakl pt. „C jak Cyrk” w wykonaniu Teatru Chrząszcz w Trzcinie. Zabawne sytuacje przeplecione mrożącymi krew w żyłach akrobacjami cyrkowymi z pewnością wywołają falę śmiechu oraz dreszczyk emocji pozostawiając gęsią skórkę.

fot. mat. prasowe

Spektakl „C jak CYRK” jest zabawną konwencją cyrkową w odniesieniu do ekwilibrystyki języka polskiego. W zwariowanym namiocie jedynego w swoim rodzaju cyrku alfabetycznego występują ludzie i zwierzęta tworzone na oczach widza z wielkich liter. Będzie dużo zabawnych sytuacji, nie zabraknie też chwil grozy i mrożących krew w żyłach popisów akrobatycznych. Flaming-baletnica pospaceruje po linie, małpy wykonają ewolucje na trapezie, jąkający się pająk pokona lęk przed śpiewaniem, a wąż-kobieta wyrecytuje arcytrudny wiersz. Kulminacją przedstawienia będzie jedyne na świecie zwierzę na literę Y… Zupełnie przy okazji dzieci pouczą się alfabetu, poćwiczą aparat mowy, ale też poznają bliżej specyfikę języka polskiego. Osią scenariusza spektaklu wymyślonego przez Martę i Cezarego Skrockich jest bowiem alfabet i niuanse wymowy.

Teatr Chrząszcz w Trzcinie to inicjatywa artystyczna założona w 2013 r. w Rabce-Zdroju przez optymistów, którzy wierzą w ambitny teatr dla dzieci.  Oparty na teatrze formy, zakorzeniony w teatrze lalek, tworzony jest przez profesjonalistów: aktorów, lalkarzy, plastyków, muzyków i pedagogów. Stara się dzieci rozumieć i mówić ich językiem. Wyróżnia go szczególna dbałość o warstwę plastyczną przedstawień, przywiązywanie dużej wagi do animacji lalką i muzyka grana na żywo. Nazwa „Teatr Chrząszcz w Trzcinie” nawiązuje do wprawek dykcyjnych adeptów aktorstwa, świadczy o charakterze teatru: oprócz walorów czysto rozrywkowych stara się też uczyć. To teatr z misją, który prowadzony jest przez członków Stowarzyszenia Lokomotywa.

Scenariusz i reżyseria: Marta Skrocka, Cezary Skrocki

Scenografia: Marta Skrocka

Muzyka na żywo: Rafał Nowak (akordeon + perkusja + śpiew)

Występują: Cezary Skrocki, Marta Skrocka

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów snują swoje historie rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował pod nazwą IMPART DZIECIOM, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.

FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „C jak Cyrk”

27 sierpnia | godz. 12:00

Firlej, ul. Grabiszyńska 56

Bilety: strefakultury.pl

Cena biletów: 25 zł

Wiek dzieci: 2+

Czas trwania spektaklu: około 60 min.