4.09.2023 Poniedziałek

Odkryj, poznaj, eksploruj możliwości własnego głosu

Strefa Kultury Wrocław oraz Kobietostan zapraszają 17 września do Firleja w niedzielne przedpołudnie. Przygotowany warsztat będzie miał charakter otwarty i twórczy, będzie opierał się na rozmowach o sile i słabości swojego głosu, by odkryć go na nowo i polubić. Głównie za pomocą mruczenia, śpiewania i rozmowie w bezpiecznym, kobiecym gronie. Z rozmów grupa utka wspólny manifest, wzmacniając się nawzajem i budując siostrzeństwo. Do udziału w warsztacie nie są potrzebne żadne umiejętności wokalne, jedynie otwartość, ciekawość i chęć spotkania.

Warsztat prowadzony będzie przez Agnieszkę Bresler ze Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan, wrocławskiej organizacji równościowej, działającej na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia poprzez wykorzystanie narzędzi sztuki, zwłaszcza teatru. Agnieszka to aktorka, reżyserka, pedagożka teatralna i aktywistka społeczna. W swojej pracy postrzega i wykorzystuje teatr jako narzędzie zmiany społecznej. Absolwentka studiów aktorskich MA Acting na Manchester Metropolitan University w Anglii oraz kierunku Physical Theatre Practice w Adam Smith College w Szkocji. Prezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan. Inicjatorka i współtwórczyni wielu projektów kulturalno-społecznych. Reżyserka licznych spektakli ze społecznościami, realizowanych m.in. w zakładach karnych i poprawczych, z osobami z niepełnosprawnością czy w kryzysie życiowym, prezentowanych i nagradzanych na ogólnopolskich konkursach i przeglądach. Laureatka nagrody Miasta Wrocław 30 Kreatywnych Wrocławia w kategorii Sztuka/Design. Nominowana do nagrody WARTO Gazety Wyborczej za dwie z produkcji Kobietostanu.

Praca we wspólnym kobiecym kolektywie przynosi nam na co dzień mnóstwo radości i choć łączy się też z wieloma wyzwaniami, to bardzo nas wspiera, spełnia i daje poczucie, że wnosimy do świata nowe jakości. I choć większość naszej pracy adresujemy do środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, to chcemy również we Wrocławiu podzielić się z Wami tym rodzajem energii, która prowadzi nasze działania. Bo jeśli wśród więziennych murów da się oprócz szarości wprowadzić jeszcze jakiś kolor, to wśród wrocławskich spalin na pewno możemy wspólnie z Wami poczuć znów zapach świeżo skoszonej trawy, usłyszeć czyjś prawdziwy głos, spotkać się z naszymi ciałami, z prawdą opowieści, odnaleźć „nowy wspaniały bunt” – Mówi Agnieszka Bresler.

Kolektyw Kobietostan to grupa, której misją jest docieranie do miejsc społecznego wykluczenia, działanie na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć czy status społeczny. Swoimi działaniami przywracają głos osobom narażonym na wykluczenie społeczne czy znajdującym się w trudnej sytuacji, a więc wszystkim tym, których głosu brakuje w bieżącym publicznym dyskursie. Pracują przede wszystkim w zakładach karnych i poprawczych. Prowadzą cykliczne warsztaty dedykowane kobietom, podczas których powołują do życia wspierające się, żeńskie wspólnoty, dające przestrzeń wytchnienia od społecznych oczekiwań, kapitalistycznego pędu i patriarchalnych nacisków.

Siła głosu – Siła kobiety: twórcze warsztaty rozwojowe dla kobiet w ramach cyklu Kobietostan

17.09 | 11:00

Firlej, Grabiszyńska 56