3.08.2023 Czwartek

Przed nami kolejny koncert z cyklu spotkań XXX jubileuszowej edycji festiwalu „Non Sola Scripta”

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na pierwszy sierpniowy koncert z cyklu spotkań XXX jubileuszowej edycji festiwalu „Non Sola Scripta”. W niedzielę o godzinie 19:00 w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim wystąpią organista Piotr Rachoń oraz wybitna polska wokalistka Anna Maria Jopek. W programie artyści zaprezentują między innymi pieśń „Bogurodzica”.

fot. mat. prasowe

To już połowa trzydziestej edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”.  W tym roku ponownie koncerty zaproszonych artystów wypełniają dźwiękami Ostrów Tumski. Wydarzenia odbywają się cyklicznie w każdą niedzielę od 2 lipca do 27 sierpnia, a podczas nich prezentowane są niezwykłe koncerty, łączące organową klasykę z muzyką improwizowaną. „Non Sola Scripta” to seria spotkań o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Na XXX edycję festiwalu zapraszamy do gotyckiej Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Na organach zagra Piotr Rachoń, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziałach Fortepianu Klawesynu i Organów oraz Edukacji Muzycznej (sekcja muzyka kościelna), oba ukończone z wyróżnieniem. Absolwent studiów podyplomowych w UMFC, w klasie profesora Andrzeja Chorosińskiego, Instytutu Szkolenia Organistów oraz stypendysta rządu włoskiego w Academia Chigiana i Academie d`Orgue w Saint Maximin la Sainte – Baume. Stypendysta University of Houston i Fundacji Kościuszkowskiej na studiach doktoranckich w Houston. Prowadzi działalność koncertową na całym świecie. Jest członkiem Komisji muzyki kościelnej w Archidiecezji Warszawskiej oraz konsultant Centrum Edukacji Artystycznej w dziedzinie organów. W 2002 roku został głównym organistą Archikatedry w Warszawie. Jest pedagogiem szkół muzycznych oraz wykładowcą uniwersyteckim.

Podczas koncertu zaśpiewa znakomita polska wokalistka Anna Maria Jopek. Stylistyczne ramy działalności artystki tworzą trzy obszary muzycznych doświadczeń. To zamiłowanie do folkloru, klasyczne wykształcenie muzyczne i miłość do jazzu, które utrzymują jej twórczość w szerokim spektrum stylistycznym. Od utworów w konwencji modern popu, przez oryginalne własne kompozycje stylistycznie autonomiczne, po tę część twórczości, którą często określa się dziś jako „contemporary eclectic jazz”. Wspólną cechą wszystkich jej działań artystycznych jest niezwykła dbałość o poziom wykonania utworów – zarówno w warstwie koncepcyjnej, wykonawczo-interpretacyjnej, jak i produkcyjnej. Ten właśnie poziom profesjonalizmu, najwyższy walor artystyczny i nieustanny rozwój doprowadziły do tego, że dziś Anna Maria Jopek ma na swoim koncie współpracę z takimi gigantami światowego jazzu jak Pat Metheny, Branford Marsalis, Gonzalo Rubalcaba, Makoto Ozone, Richard Bona.

Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest Andrzej Chorosiński, który koncertował na całym świecie. Występował w tak renomowanych miejscach jak: Katedra Notre Dame w Paryżu, Aula im. Pawła VI w Watykanie czy Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku. Wykonał ponad 1500 recitali, nagrał ponad 20 płyt. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Katowickiej w Warszawie. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora |Honoris Causa Keimyung University w Płd. Korei. W roku 2019 obchodził 50-lecie działalności koncertowej.

XXX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”

W każdą niedzielę 2 lipca – 27 sierpnia | godz. 19:00

Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny 1

Bilety: strefakultury.pl | www.eventim.pl |w kasie Impart Centrum oraz na miejscu przed koncertami