18.03.2021 Czwartek

Posłuchaj „Rozmów o nowych technologiach”

Rozpoczynamy nowy sezon podcastów Praktyków Kultury „Rozmowy o…” podczas których wspólnie z zaproszonymi przez nas ekspertami i ekspertkami omawiamy najważniejsze dla sektora kultury zagadnienia. Tematem pierwszej mini-serii są nowe technologie, które w wyniku pandemii szturmem wdarły się w naszą przestrzeń (nie tylko projektową, ale i prywatną)! Dwa odcinki dostępne są na Spotify, Anchor.fm oraz Youtube.

Powszechna cyfryzacja życia społecznego, a w tym także oferty kulturalnej i edukacji, w ostatnich latach bardzo przyspieszyła, nic jednak nie równa się prędkości jaką rozwinęła w trakcie pandemii w 2020 roku. Po roku w sieci czas najwyższy zatrzymać się i spojrzeć na technologie cyfrowe z dystansem – krytycznie, ale i ze zrozumieniem dla praw jakimi rządzi się era cyfrowa. W naszej mini-serii postanowiliśmy podejść do technologii w dwojaki sposób. Z jednej strony demaskujemy mit mówiący, że kultura cyfrowa sprzyja naszej planecie bardziej, niż rzeczywistość sprzed pandemii, a z drugiej analizujemy pozytywne aspekty technologii w naszej pracy i produkowaniu kultury. Posłuchajcie nas i zainspirujcie się!

Odcinek 1: Zrównoważona kultura cyfrowa

W pierwszym odcinku „Rozmów o nowych technologiach” przyglądamy się funkcjonowaniu Internetu i podstawowym zasadom korzystania z sieci w sposób bardziej świadomy. Czy my naprawdę wiemy czym jest i jak działa Internet? Gdzie przechowywane są informacje, które wysyłamy mailem lub za pośrednictwem komunikatora? Czy możemy uniknąć nieustającego profilowania przez korporacje zajmujące się technologiami informacyjnymi? Czy technologii cyfrowe naprawdę są eko? Jeśli nie boicie się trudnych pytań i lubicie kwestionować status quo – ta rozmowa jest właśnie dla Was!

Waszą i naszą gościnią jest Joanna Murzyn (radicalzz.studio) – projektantka rozwiązań holistycznych, opartych na założeniach zrównoważonego rozwoju, aktywistka, inicjatorka sieci Radicalzz, która bada wpływ technologii informacyjno-komunikacyjnych na człowieka oraz środowisko. W ramach swojej działalności zrzesza i współpracuje ze społecznością radykalnych marzycieli, polofuturystami, którzy wspólnie przeprowadzają akcje społeczne oraz projektują i wdrażają narzędzia umożliwiające bardziej świadome poruszanie się po sieci.

Odcinek 2: Kultura w sieci

Czas na trochę optymizmu! Czy Was też już odrobinę nużą osoby, które twierdzą, że do wyprodukowania dobrego materiału audiowizualnego instytucje kultury potrzebuję wysokiej klasy sprzętu telewizyjnego, a bez olbrzymich nakładów finansowych nie da się robić kultury w sieci? Nas trochę tak, zdecydowaliśmy więc, że drugi odcinek „Rozmów o nowych technologiach” poświęcimy tworzeniu i dystrybucji naszych projektów i programów w Internecie, nowej definicji uczestnictwa w życiu kulturalnym, a także pierwszym krokom w kulturze w sieci.

Przez jasną stronę mocy prowadzi nas Agnieszka Wojciechowska (Warsztaty Kultury w Lublinie) – z wykształcenia animatorka i menedżerka kultury (UMCS) oraz specjalistka od PR-u (UW). Produkcją i promocją wydarzeń kulturalnych zawodowo zajmuje się od 2004 roku. Pracę w Warsztatach Kultury zaczynała jako kierowniczka Działu Komunikacji i Marketingu, którą po 7 latach zamieniła na działalność programową i kuratorską. Jest autorką programu Inkubator Animacji Kultury, pomysłodawczynią projektu „Patterns of Europe | Wzory Europy” y, inicjatorką lubelskiego klubu filmowego dla dzieci – „Magiczna Latarnia”, współtwórczynią projektu MediaLab Lublin Battle, cyklu pokazów filmowych pn. Miasto movie oraz serii koncertowej Strefa Innych Brzmień. Ponadto, prowadzi zajęcia dla studentów kierunku Animacja Kultury UMCS oraz bywa trenerką w obszarze marketingu kultury i produkcji kulturalnej. Jest entuzjastką i propagatorką koncepcji audience development oraz liderką wielu procesów związanych z programem rozwoju widowni w Lublinie.

Gdzie nas słuchać?

Nasze podcasty publikujemy na Spotify i większości platform streamingowych (które znajdziecie wchodząc na nasz profil na Anchor.fm/praktycy-kultury). Dodatkowo znajdziecie nas także kanale YouTube Strefy Kultury Wrocław.

„Rozmowy o nowych technologiach” to kolejna seria naszych podcastów, w których dyskutujemy ze specjalistami i specjalistkami z całej Polski o tematach istotnych dla sektora kultury. Wcześniejsze nagrania, w których rozmawiamy o ekologii i dostępności możecie przesłuchać TUTAJ

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej