12.03.2021 Piątek

Praktycy Kultury porozmawiają o nowych technologiach

Przed nami nowy sezon podcastów Praktyków Kultury „Rozmowy o…”! W tym roku stawiamy na krótkie, dwuodcinkowe serie tematyczne, w ramach których wspólnie z zaproszonymi przez nas osobami omawiamy najważniejsze dla sektora kultury zagadnienia. 18 marca zaczynamy od rozmów o nowych technologiach, które w wyniku pandemii szturmem wdarły się w naszą przestrzeń (nie tylko projektową, ale i prywatną)!

Powszechna cyfryzacja życia społecznego, a w tym także oferty kulturalnej i edukacji, w ostatnich latach bardzo przyspieszyła, nic jednak nie równa się prędkości jaką rozwinęła w trakcie pandemii w 2020 roku. Część z nas już nawet nie wraca myślą do czasów, w których zamiast na Zoomie spotykaliśmy się w kuluarach seminariów i konferencji adresowanych do kadr kultury, a decyzję o tym czy przyjąć zaproszenie do poprowadzenia warsztatów na drugim końcu Polski uzależnialiśmy nie tylko od naszej dostępności, ale i ilości godzin spędzonych w pociągu. Kilka ostatnich miesięcy zmusiło nas do wykonania olbrzymiej pracy związanej z poszerzaniem naszych kompetencji cyfrowych, przyswojenia netykiety i sprostaniu wyzwaniom związanym ze zdalną pracą w teamie projektowym, a przede wszystkim stworzenia na nowo definicji uczestnictwa w kulturze.

Porozmawiajmy!

Po roku w sieci czas najwyższy zatrzymać się i spojrzeć na technologie cyfrowe z dystansem – krytycznie, ale i ze zrozumieniem dla praw jakimi rządzi się era cyfrowa. Postanowiliśmy podejść do technologii w dwojaki sposób. Z jednej strony demaskujemy mit mówiący, że kultura cyfrowa sprzyja naszej planecie bardziej, niż rzeczywistość sprzed pandemii (i wskakujemy w trend „digital ecology”, który niezmiernie Wam polecamy!), a z drugiej analizujemy pozytywne aspekty technologii w naszej pracy i produkowaniu kultury.

W pierwszym odcinku „Rozmów o nowych technologiach” razem z Joanną Murzyn z radicalzz przyjrzymy się funkcjonowaniu Internetu i podstawowym zasadom korzystania z sieci w sposób bardziej świadomy. Czy my naprawdę wiemy czym jest i jak działa Internet? Gdzie przechowywane są informacje, które wysyłamy mailem lub za pośrednictwem komunikatora? Czy możemy uniknąć nieustającego profilowania przez korporacje zajmujące się technologiami informacyjnymi? Czy technologii cyfrowe naprawdę są eko? Jeśli nie boicie się trudnych pytań i lubicie kwestionować status que – ta rozmowa jest właśnie dla Was!

Z kolei w drugim odcinku zaserwujemy Wam zdrową dawkę optymizmu! Czy Was też już odrobinę nużą osoby, które twierdzą, że do wyprodukowania dobrego materiału audiowizualnego potrzeba wysokiej klasy sprzętu telewizyjnego, a bez olbrzymich nakładów finansowych nie da się robić kultury w sieci? Nas trochę tak, zdecydowaliśmy więc, że ten odcinek poświęcimy tworzeniu i dystrybucji naszych projektów i programów w Internecie, nowej definicji uczestnictwa w życiu kulturalnym, a także pierwszym krokom w kulturze w sieci. Naszą rozmówczynią będzie Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Gdzie posłuchacie „Rozmów o…”?

18 marca wszystkie drogi prowadzą do sieci – odcinki opublikujemy na Spotify i większości platform streamingowych (które znajdziecie wchodząc na nasz profil na Anchor.fm/praktycy-kultury). Dodatkowo znajdziecie nas także kanale YouTube Strefy Kultury Wrocław. Do usłyszenia!

„Rozmowy o nowych technologiach” to kolejna seria naszych podcastów, w których dyskutujemy ze specjalistami i specjalistkami z całej Polski o tematach, naszym zdaniem istotnych dla sektora kultury. Wcześniejsze nagrania, w których rozmawiamy o ekologii i dostępności możecie przesłuchać TUTAJ

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej