8.01.2024 Poniedziałek

Rozpoczynamy rok bogatym programem wydarzeń w Firleju

Koncerty, spektakle, wydarzenia festiwalowe oraz stałe cykliczne spotkania. Blues, jazz, alternatywa oraz spektakle dla dzieci i dorosłych. To wszystko zaplanowano w najbliższych miesiącach w klubie Firlej.

fot. mat. prasowe

fot. mat. prasowe

Strefa Kultury Wrocław po raz kolejny zaprasza do Firleja przy ulicy Grabiszyńskiej 56. Nowy sezon otworzy wydarzeniem cyklicznych prezentacji młodych talentów, czyli „Przed premierą”. Każdy koncert to spotkanie z obiecującymi artystami, którzy już w niedalekiej przyszłości mogą stanowić czołówkę polskiej sceny, która specjalizuje się w interpretacji piosenki literackiej i aktorskiej. Następną propozycją na luty jest koncert młodego artysty oraz kompozytora Daniela Spaleniaka. Jego eteryczne, bluesowo-folkowe utwory, wzbudziły bardzo duże zainteresowanie na amerykańskim rynku, w związku z czym kompozycje muzyka można usłyszeć dziś w takich popularnych serialach, jak „Ozark”, „Elementary”, „Six” oraz „Good Behavior”. Podczas kolejnego spotkania publiczność zaproszona zostanie do analizy problemów relacji damsko-męskich. Spektakl teatralny „Stosunki prawne”, przygotowany na podstawie tekstu autorstwa Szymona Turkiewicza, z przymrużeniem oka traktuje temat walki między kobietami a mężczyznami. W rolach głównych Anna Skubik-Sigala oraz Marek Kocot. Po udanej premierze przedstawienia, która odbyła się w listopadzie 2023 roku, pora na wielki powrót tej przezabawnej komedii na deski Firleja. Na zakończenie lutego Strefa Kultury Wrocław zaprasza na występ Edyty Rogowskiej w ramach jej projektu Duxius. Koncert artystki to zarówno doświadczenie muzyczne, jak i teatralne. Edyta jest urodzoną performerką i wraz ze swoim zespołem zabierze publiczność w eklektyczną podróż, mieszając klimat muzyki lat 80. ze współczesnymi kompozycjami.

Marzec rozpocznie się oraz zakończy wydarzeniami z cyklu „FIRLEJ DZIECIOM”. Młodzi widzowie zaproszeni zostaną na spektakle „MOMO” (Teatru Rawa) oraz „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą” (Teatr Chrząszcz w Trzcinie). Pierwsze przedstawienie jest inscenizacją kultowej powieści dziecięcej Michaela Ende, opowiadającej historię dziewczynki o imieniu Momo, która przybywa do zapomnianej dzielnicy wielkiego miasta, gdzie pewnego dnia pojawiają się Szarzy Panowie, czyli mroczne postaci, które pod pretekstem oszczędzania czasu, ograbiają z niego mieszkańców. Dzięki niebanalnej oprawie scenograficznej i wykorzystaniu różnorodnych technik teatralnych (teatr lalek, teatr przedmiotu japoński teatr ilustracji – Kamishibai), spektakl stanowi wspaniałą rozrywkę dla dzieci i dorosłych. Drugie wydarzenie – „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą” – odbędzie się tuż po Światowym Dniu Wody i ma charakter ekologiczny. Spektakl łączy teatr z animacją filmową, a dodatkowym walorem przedstawienia jest muzyka wykonywana na żywo. Pocieszny Agent wyposażony jedynie w pistolet na wodę wyrusza na misję badawczą wyjątkowym pojazdem – batyskafem, z którego zamiast spalin lecą bańki mydlane. Koncertowo w marcu zaprezentuje się duet imasleep. To dwójka przyjaciół, których połączyła pasja. Tworzą, miksując art pop z różnymi stylami. Za wokal i słowa odpowiada Karol Kułakowski, a za instrumental i produkcję Filip Kazimierczak. Kolejny miesiąc to także kolejny talent. Wydarzenia z cyklu „Przed premierą” nie zabraknie również w marcu. Wisienką na torcie będzie spotkanie z Magdaleną Smalarą, która opowie o jednej z największych namiętności świata, czyli o jedzeniu. Bazując na osobistych doświadczeniach, napisała – przy współpracy z kompozytorką Urszulą Borkowską – i wyreżyserowała kulinarny stand-up z piosenkami „Kobieta do zjedzenia”. Będzie zabawnie. Będzie o smakach, o apetytach, o filozofii jedzenia, o proteinach, białkach, skrobiach i o dietach. Aktorka temat zna od podszewki, mając za sobą m.in. terapię odchudzającą u hipnotyzera.

W kwietniu ponownie nie zabraknie wydarzeń dla najmłodszych. Tym razem cykl „FIRLEJ DZIECIOM” zaprezentuje spektakle „Król Maciuś” (O!Teatr) oraz „Ballada cygańska” (Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego). Miesiąc rozpoczniemy historią opowiadającą o małym chłopcu, który musi stanąć na czele królestwa i po drodze często wpada w niezłe opały. Spektakl pełen humoru gwarantuje świetną zabawę. Zachęca też do wspólnego działania, bo połączonymi siłami, można zdziałać naprawdę wiele. Natomiast w połowie miesiąca w „Balladzie cygańskiej” widzowie poznają Walerię – cygańską dziewczynkę, która z rodzicami wędruje taborowym wozem przez Polskę. Oczami dziewczynki zobaczą wypełniony opowieściami, kolorami, dźwiękami, tańcem, muzyką, przyrodą oraz pracą romski świat. „Ballada cygańska” to spektakl teatru ruchomych, zmechanizowanych, kolorowych obrazów. Przedstawienie w przystępny sposób dotyka wielokulturowości. W koncertowej ramówce kwietnia znalazł się wrocławski duet Oxford Drama, który powraca z nowym materiałem. Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka szykują się do wydania swojego czwartego albumu. Oxford Drama to projekt napędzany miłością do muzyki, nieustannie poszerzający swoje dźwiękowe horyzonty. Opisywani przez krytyków jako „twórcy bezpretensjonalni”, sami uważają się przede wszystkim za słuchaczy, a dopiero potem muzyków. Efekty ich ostatnich muzycznych poszukiwań poznamy już wiosną. Następnie Strefa Kultury Wrocław zaprasza na koncert Szymona Żurawskiego. Artysta w tekstach łączy obserwacje społeczne z intymnymi, prywatnymi przeżyciami i doświadczeniami swoich przyjaciół. Inspirację do tworzenia materiału odnajduje w przejmujących wydarzeniach z życia oraz historii świata. Początki jego artystycznej drogi związane są z graniem na ulicy, gdzie nabierał obycia scenicznego. Na koniec kwietniowego rozkładu Firlej ma przyjemność zaprosić Państwa na koncerty festiwalowe 60. edycji Jazz nad Odrą, który w tym roku odbędzie się w dniach 23-28 kwietnia.

 

Bilety na wydarzenia w Firleju są dostępne: TUTAJ

15.02 Przed premierą

16.02 Daniel Spaleniak

17.02 „Stosunki prawne”

23.02 Duxius

3.03 FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Momo”

7.03 Magda Smalara „Kobieta do zjedzenia” – piosenki o przyjemnościach

9.03 imasleep

14.03 Przed premierą

24.03 FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą”

7.04 FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Król Maciuś”

13.04 Oxford Drama

19.04 Szymon Żurawski

21.04 FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Ballada cygańska”

23-28.04 Jazz nad Odrą

 

 

 

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej