11.09.2023 Poniedziałek

Ruszył nowy sezon wydarzeń w Impart Centrum i Firleju

Na najbliższe miesiące Strefa Kultury Wrocław przygotowała program naszpikowany koncertami, spektaklami oraz wydarzeniami w ramach stałych cykli.

Obie lokalizacje Strefy Kultury Wrocław są już gotowe na przyjęcie widzów po letniej przerwie. W Impart Centrum, 19 września sezon rozpocznie duet Vicinato Piano Duo, który tworzą Yelyzaveta Akhromenko oraz Piotr Niemiec. Koncert „Klasycznie i filmowo” to zbiór aranżacji fortepianowych na cztery ręce łączący w sobie doskonałą harmonię muzyki klasycznej i emocje muzyki filmowej. Następnie pojawi się okazja do spotkania z wybitną aktorką Anną Seniuk, która zaprezentuje autorską wypowiedź sceniczną „Księga ziół i nie tylko”To spektakl pełen inteligencji i wdzięku, gdzie proza Sándora Márai przeplata się z wierszami polskich poetów takich jak m.in.: Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz, ks. Jan Twardowski. Subiektywnym, świeżym spojrzeniem syna na fragment twórczości ojca oraz spotkaniem wybitnej artystki, kompozytorki i wokalistki młodego pokolenia z poezją zaklętą w legendarnych piosenkach będzie projekt Młynarski Plays Młynarski feat. Gaba Kulka. Na deski Impart Centrum wróci również energetyczny, rockandrollowy koncert-spektakl „Trzecioligowy życia król” z Tomaszem Marsem w roli głównej. Anna Wyszkoni uczci pamięć Marka Jackowskiego, jednego z najwybitniejszych twórców w historii polskiej muzyki. Podczas koncertu wokalistka zaprezentuje szeroki i bardziej przekrojowy repertuar Jackowskiego i Maanamu. Marcin Januszkiewicz wystąpi z nieoczywistymi aranżacjami mniej lub bardziej znanych piosenek legendarnych zespołów Perfect i Lady Pank. Końcówka października będzie wyjątkowo emocjonująca dla fanów jazzu. Najpierw swój repertuar zaprezentuje Sarah McKenzie, australijska pianistka, kompozytorka, wokalistka i liderka zespołu, której pełen werwy styl techniczny, talent do pisania piosenek i wyraźne liryczne wyczucie swingu przywodzą na myśl Blossom Dearie i Dianę Krall. Następnie na scenie Impart Centrum zobaczymy Ewę Bem z kwartetem Andrzeja Jagodzińskiego – w programie znalazły się największe przeboje pierwszej Damy Polskiego Jazzu oraz nowe opracowania utworów innych wykonawców.

Z kolei w Firleju pojawi się więcej mocnych i eksperymentalnych dźwięków. Najpierw Bisz zaprezentuje swój alternatywny, poetycki, inteligentny i refleksyjny rap. Artysta wraz z live bandem zagra projekt „DEKADA WILKA”, czyli materiał z trzech albumów: „Wilk Chodnikowy”, „Blady Król” i „Ulisses”. Następnie Firlej odwiedzą dziewczyny z zespołu Cudowne Lata, których twórczość inspirowana jest gitarową alternatywą, polskim jazz-popem z lat 70. i 80. i dźwiękami ze świata arabskiego. Swoją niezwykłą wizję – skrzyżowanie muzyki eksperymentalnej, ambientu i elektroniki – zaprezentuje również szwajcarski skrzypek oraz kompozytor Tobias

Preising. Fani nieoczywistych melodii i tekstów, które penetrują ciemne zakamarki ludzkiego istnienia, z pewnością będą zainteresowani koncertem zespołu Trupa Trupa, post punkowego, psychodelicznego zespół z Gdańska. Październikowy program zamknie spektakl „Moje serce zostało we Lwowie”, który wspomina Mariana Hemara, wybitnego poetę, twórcę kabaretów i piosenek, dramaturga, tłumacza oraz „lwofila”.

Powrócą również znane i lubiane cykle, które trafiają do szerokiej publiczności i mają swoich wiernych fanów. FIRLEJ DZIECIOM ponownie zaprosi najmłodszych widzów do podziwiania niewielkich przedstawień wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Dobry wieczór we Wrocławiu zapewnią gospodarze i goście Antykabaretu – projektu, który za cel postawił sobie dobrą zabawę na scenie i jeszcze lepszą interakcję z publicznością. We wrześniu i październiku spotkamy się również z kolektywem Kobietostan – autorki cyklu przygotowały dwa twórcze warsztaty dla kobiet oraz spektakl „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” w reżyserii Joanny Lewickiej. Wróci również „Przed premierą”cykl muzycznych spotkań z młodymi obiecującymi artystami i ich interpretacjami piosenki literackiej i aktorskiej.

IMPART CENTRUM, Piłsudskiego 19

19.09 VICINATO PIANO DUO: Piotr Niemiec i Yelyzaveta Akhromenko – „Klasycznie i filmowo”

24.09 „Księga ziół i nie tylko”

06.10 Młynarski Plays Młynarski feat. Gaba Kulka