18.08.2021 Środa

Ruszyły zapisy na część wydarzeń Dnia Trójkąta!

Spacer śladami wyjątkowych kobiet z Przedmieścia Oławskiego, gra miejska z muzyką w tle, rodzinne zajęcia rękodzielnicze, a także podwórkowe warsztaty rowerowe – właśnie ruszyły zapisy na część wydarzeń tegorocznego Dnia Trójkąta! Wielkie święto osiedla tym razem odbędzie się na pożegnanie wakacji, w sobotę, 28 sierpnia. Udział jest oczywiście bezpłatny.

Przedmieście Oławskie obfituje w wyjątkowe historie związane z osobami działającymi na osiedlu niegdyś i współcześnie. Razem z Wami chcemy przybliżyć ich ciekawe życiorysy i pielęgnować pamięć o osobach tworzących spuściznę tego niesamowitego osiedla. Dlatego 28 sierpnia zapraszamy na Dzień Trójkąta organizowany pod hasłem „Poznaj postaci z Przedmieścia Oławskiego”!

Większość aktywności na ten wyjątkowy dzień zaplanowaliśmy w otwartych osiedlowych przestrzeniach. Ze względu na wasze bezpieczeństwo i komfort, na część wydarzeń trzeba się wcześniej zarejestrować. Formularze znajdziecie tutaj: strefakultury.pl/zapisy-dzien-trojkata.

Zapisz się i świętuj z nami!

Warsztatową maszynę czasu uruchomimy o 12:00 w Splotka Studio (ul. Truagutta 68), gdzie nawiązując do dawnej przędzalni bawełny zajmiemy się tworzeniem kilimów, czyli tkaniem dekoracyjnych, kolorowych tkanin. Na warsztaty zapraszamy zarówno dorosłych, jak i dzieci – każda osoba wyjdzie  z ręcznie utkanym kilimem na ścianę! Rodzinne zespoły zapraszamy również do udziału w grze miejskiej, której patronuje Charlotte Kraeker-Dietrich – przedwojenna popularyzatorka kultury na Przedmieściu. W trakcie zabawy w różnych częściach Trójkąta poszukiwać będziecie miejsc oraz rozwiążecie sporo ciekawych osiedlowych zagadek. Gra rozpocznie się pod Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki (ul. Traugutta 81)

Z kolei w PrzedPokoju H13 (ul. Hercena 13) przywołamy pamięć o Richardzie Chutshu – założycielu dawnej fabryki papieru (Mechanische Papierwaren Fabrik). Razem z Zuzą Tokarską stworzymy wyjątkowe pocztówki inspirowane wykorzystywanymi tam motywami graficznymi oraz charakterystycznymi miejscami na osiedlu. Tego dnia będziecie mogli poczuć się również jak Otto Beckmann, założyciel pierwszej w Breslau faryki welocypedów. Na warsztatach z ekipą Rowerowni CRK dowiecie się więcej o tym, jak działa rower oraz jak samodzielnie wykonacie podstawowe regulacje elementów takich jak hamulce, przerzutki, pozycja na rowerze. Dowiecie się też jak wymienić dętkę, linkę czy utrzymać rower w czystości. Krótko mówiąć – odpicujecie Wasze dwukołowe bryki!

Chodź na spacer!

Zgodnie z tradycją, tym roku także nie zabraknie ulubionych przez Was spacerów z przewodnikami. Tym razem zaplanowaliśmy dla Was aż 5 wędrówek po osiedlu! Szlakiem postaci z przeszłości Trójkąta oprowadzi Szymon Maraszewski. Na literacko-filmową wyprawę zabierze nas z kolei Małgorzata Urlich-Kornacka, a Marta Miniewicz pokaże nam postaci spoglądające na nas z murów osiedlowych budynków.

Tego dnia razem z Ewą Plutą poznamy także niezwykłe kobiety z Przedmieścia – ten spacer tłumaczony będzie również na Polski Język Migowy. Piątą wyprawę poprowadzą Magdalena Szopian i Mikołaj Rejs, którzy zabiorą nas na wycieczkę szlakiem murali Brave Kids & Culpeer4change.

Pamiętajcie, że na wszystkie wymienione wyżej wydarzenia musicie się wcześniej zapisać. Formualrze rejestracyjne i szczegóły spotkań dostępne są tutaj: strefakultury.pl/zapisy-dzien-trojkata.

To jednak nie wszystko!

Na pozostałe wydarzenia z programu Dnia Trójkąta nie musicie się rejestrować, ale już zapiszcie sobie szczegóły w kalendarzach, bo jest na co czekać! Obchody rozpoczniemy sąsiedzkim śniadaniem w Parku na Niskich Łąkach. A potem przez cały dzień czeka nas moc atrakcji! Parkowy turniej w boule, odkrywanie legend Trójkąta, sąsiedzka strefa relaksu w ogrodzie Muzeum Etnograficznego, słuchowiska i wystawa fotografii, a do tego wieczorna potańcówka, do której przygrywać będzie wyjątkowa 12-osobowa orkiestra dęta!  

Tegoroczny Dzień Trójkąta odbędzie się 28 sierpnia na Przedmieściu Oławskim. Pełny program wydarzenia jest dostępny TUTAJ oraz na facebook.com/sasiadujemy.

Impreza organizowana jest przez Strefę Kultury Wrocław w ramach programu Sąsiadujemy. Sponsorem tegorocznej edycji jest Angel Poland Group.

Grafika, przedstawia 3 loga: Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Muzeum Historii Polski, Patriotyzm Jutra. Nad nimi widnieje informacja: Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu patriotyzm jutra.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej