19.10.2023 Czwartek

Sarah McKenzie wystąpi we Wrocławiu z premierą nowej płyty!

 Strefa Kultury Wrocław zaprasza na koncert australijskiej pianistki jazzowej, kompozytorki i wokalistki, której pełen werwy styl techniczny, talent do pisania piosenek i wyraźne liryczne wyczucie swingu przywodzą na myśl Blossom Dearie i Dianę Krall.

Sarah McKenzie fot. Kharen Hill

Artystka wystąpi w Impart Centrum 28 października, czyli dzień po premierze najnowszego albumu „WITHOUT YOU”, a na scenie towarzyszyć jej będą znakomici muzycy: Ulf Wakenius – gitara, Gabor Bolla – saksofon, Pierre Boussaguet – kontrabas, Sebastiaan de Krom – perkusja.

Sarah McKenzie urodziła się w Melbourne w Australii i zaczęła grać na pianinie w wieku dziewięciu lat, ukończyła studia licencjackie na kierunku jazzowym, zdobyła stypendium Jacka Bendata i hawajską nagrodę dla „Najwybitniejszego absolwenta kierunku jazzowego”. Udało jej się również zostać wokalistką wspierającą podczas trasy „Call Me Irresponsible” Michaela Bublé. Następnie przez sześć lat studiowała u gwiazdy australijskiego jazzu, Jamesa Morrisona, i zdobyła stypendium dzięki udziałowi w jego programie rozwoju „Generations in Jazz”. Jej pierwszy album „Don’t Tempt Me” składał się z klasycznych utworów popowych, bluesowych i jazzowych, a także jej własnych kompozycji. Zainteresowanie, jakie wzbudził, zapewniło jej możliwość wzięcia udziału w trasie koncertowej Chrisa Bottiego.

Jej twórczość poza Australią rozsławił kolejny album, „Close Your Eyes”. Krążek zdobył nagrodę „ARIA” (australijski odpowiednik Grammy) dla najlepszego albumu jazzowego i zapewnił jej występy jako support podczas tras koncertowych Enrico Ravy i Johna Patitucciego. Artystka wystąpiła również na setkach festiwali, m.in.: w Montreux, Montrealu, Monterrey, Stuttgarcie, Vienne, Marciac, ale także w tak odległych miejscach, jak Japonia, Rosja, Chiny, Tajwan czy Brazylia.

W marcu 2020 roku, gdy wybuch pandemii koronawirusa wstrzymał wszystkie trasy koncertowe, organizacja Diablo Regional Arts Association w Walnut Creek (Kalifornia) powierzyła jej zlecenie zatytułowane „Music Connects Our World” – 60-minutowe nagrywane zdalnie widowisko, w ramach którego współpracowała z artystami z różnych krajów. Filmy te obejrzało ponad 7 milionów ludzi na całym świecie.

Najnowszy krążek artystki „WITHOUT YOU” jest inspirowany muzyką i kulturą brazylijską, a wśród gości udzielających się na płycie znaleźli się m.in.: Peter Erskine, Bob Sheppard, Rogerio Boccato, Romero Lubambo, Jacques Morelenbaum i Geoff Gascoyne.

Bilety na wydarzenie są dostępne: TUTAJ

 

 

SARAH McKENZIE QUINTET

28.10, 19:00

Impart Centrum

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej