24.09.2018 Poniedziałek

Co się dzieje w Mikrograntach? Żegnamy wrzesień grą i piknikiem

Ruszyły zapisy na mikrograntowy edukacyjny cykl warsztatów i spotkań dla aktywnych, zaczynających swoją przygodę z projektami mieszkańców Wrocławia. W ostatni wrześniowy weekend zapraszamy na Grabiszyn-Grabiszynek, Sępolno i Nowy Dwór. Zobaczcie, co tam na Was czeka.

W poniedziałek wystartował nabór do trzeciej odsłony Akademii Mikrograntów – trzymiesięcznego cyklu bezpłatnych warsztatów i wykładów, które przygotują aktywnych mieszkańców Wrocławia do sprawnej realizacji i zarządzania projektami społecznymi. Zgłoszenia przyjmujemy do 7 października. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Do udziału w Akademii Mikrograntów zapraszamy szczególnie tych, którzy nie mają doświadczenia w realizowaniu projektów społecznych. Uczestnicząc w zajęciach przez trzy miesiące będziecie pracować nad zdobyciem narzędzi i rozwojem umiejętności niezbędnych do prowadzenia oddolnych inicjatyw oraz działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców.

W trakcie dziesięciu spotkań dowiecie się m.in.: jak zebrać i opisać potrzeby swojej grupy docelowej, dopasować typy działań do miejsca, w którym realizowany będzie projekt, stworzyć dobrze rozplanowany harmonogram i czytelny budżet, gdzie szukać partnerstw dla swojej inicjatywy, jak skutecznie dotrzeć do potencjalnych uczestników i prowadzić promocję wydarzenia, a także jak dzielić się efektami inicjatywy, a po jej sprawnym rozliczeniu zaplanować kolejną odsłonę w nowym wydaniu. 

Wypełnione formularze (do pobrania TUTAJ)  prosimy o przesyłanie na adres mikrogranty@strefakultury.pl. Możecie je także wypełnić osobiście w Infopunkcie w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) lub zgłosić się do nas telefonicznie (71 71-27-572).

Spotkania Akademii Mikrograntów odbywać się będą w Barbarze (Świdnicka 8B) od 14 października do 9 grudnia. Szczegółowy harmonogram i program zajęć znajdziecie TUTAJ. Regulamin uczestnictwa znajdziecie TUTAJ.

Ostatni weekend września spędzamy aktywnie. 29 września zapraszamy Was na aż 4 wydarzenia.

„Którędy Droga? Rodzinna pieszo – rowerowa gra miejska”, czyli nasza jednodniowa gra miejska z elementami spaceru historyczno-przyrodniczego wystartuje z Pawilonu Emocje-Sport-Kultura w Parku Grabiszyńskim o godzinie 11.00. Scenariusz Sylwia Świerczyńska opracowała  wspólnie z mieszkańcami osiedla. Wciąż zbieramy grupy, które na swoich rowerach lub na rowerach miejskich chce aktywnie spędzić czas biorąc udział w konkurencjach, a przy okazji poznać historię i przyrodę odwiedzanych miejsc. Wspólnie przejdziemy i przejedziemy Park Grabiszyński przez Górkę Skarbowców do początku Traktu Richtera, Górkę Pafawag, po Skwer przy placu Pereca

A na finał spotkamy się w Kawiarni Sąsiedzkiej przy ul. Grabiszyńskiej 56, gdzie od 13.00 czekać będzie na nas: poczęstunek, animacje dla dzieci, znakowanie rowerów oraz krótki wykład o zasadach poruszania się rowerem po mieście. Czyli bezpieczeństwo przede wszystkim.

Zapraszamy 29 września wszystkich chętnych do zabawy: rodziców z dziećmi, dziadków i opiekunów z wnukami!

Więcej informacji i zapisy pod adresem: sylwia.magdalena.swierczynska@gmail.com.

Tego samego dnia, w samo sobotnie południe  grupa nieformalna „Czarne Orły” – Dominika Drop i Maciej Sługocki podsumuje swój projekt „Niewidzialne Sępolno”.  Chcą nim pokazać swój kawałek Wrocławia, jako spokojne, uporządkowane miejsce z ciekawą historią i legendami. Zbudowane na planie czarnego orła Sępolno jest urbanistycznie bardzo przemyślaną dzielnicą. Dzięki niemalże symetrycznemu i bardzo graficznemu rozplanowaniu wierzą, że jest to część miasta, gdzie osoby niewidome będą czuć się bezpiecznie. Będą miały okazję poznać kawałek miasta, który zapewne rzadko leżał na ich szlaku lub być może nawet nigdy o niego nie zahaczył.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wrocławia na sąsiedzki piknik integracyjny. Spotykamy się na nim 29 września o godzinie 12.00, przy Kościele Gustawa Adolfa (dawne kino Światowid) ul. Ks. Brzóski 1 na Sępolnie.

Jak niewidome dzieci uczą się alfabetu Breila?

Czym są dla nich kolory?

Jak niewidomi korzystają ze smartfonów?

Czy kolory można rozróżnić za pomocą dotyku?

Zaplanowaliśmy szereg atrakcji m.in.  będzie można posłuchać słuchowisk na świeżym powietrzu, dowiedzieć się jak dzieci niewidome uczą się kolorów, zjeść dobre ciasto napić się pysznej kawy i lemoniady.

Kontakt z organizatorami : niewidzialnesepolno@gmail.com.

 

Również o godzinie 12.00 startujemy z Warsztatami kreatywnego pisania na Lipie Piotrowskiej prowadzonymi przez Justynę Rudnicką.

Mieszkańcy i mieszkanki Lipy Piotrowskiej kontynuują pracę nad swoją gazetką osiedlową, którą tworzą w ramach projektu koordynowanego przez Agnieszkę Stolarczyk – To nie lipa, czyli nie ma Lipy bez lipy!

Podczas warsztatów uczestnicy będą bawić się słowami, pobudzając tym samym swoje twórcze zdolności. Poznają techniki pisarskie, nauczą się unikać sztampowych rozwiązań, a przede wszystkim nabiorą odwagi do kreatywnego posługiwania się językiem. O czym będą pisać? Może o cichych bohaterach Lipy Piotrowskiej, ciekawych miejscach, zbliżających się wydarzeniach?

Efektem warsztatów będą stworzone przez uczestników  teksty (notatki prasowe, artykuły, wywiady), które następnie znajdą się w gazetce osiedlowej Lipy Piotrowskiej.

Zapraszamy serdecznie do udziału! Spotykamy się 29 września o 12:00 w Filii nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (ul. Tymiankowa 3).

Kontakt z organizatorami:

tonielipa.mikrogranty@gmail.com

 

Grupa „Chcemy dobrze” planuje razem z mieszkańcami/kami Nowego Dworu w czasie kilku spotkań i warsztatów ukazać nową twarz osiedla. Od 14.00 zapraszamy Was na Plenerową Stację Sitodrukową! Przyjdźcie na teren zielony przy MBP Filia nr 22, przy ul. Chociebuskiej 8-10 i wydrukujcie sobie nowodworską torbę i porozmawiajcie z nami, co chcemy zrobić w projekcie…

Jesteście z ND? Mieszkacie tu? Co najbardziej lubicie? Jak spędzacie tutaj wolny czas? Podzielcie się Waszym spojrzeniem na najbliższą okolicę i weźcie udział w cyklu warsztatów, które przygotowałyśmy. Będzie coś dla dzieci i dla starszych, szczegóły poniżej. A może znacie tu kogoś? Prosimy, podajcie nasz pomysł dalej.

Lubimy Nowy Dwór i myślimy, że skrywa dużo niespodzianek. Jeśli się tylko bliżej przyjrzysz to widać, że to okolica o niejednorodnej architekturze i historii. Chcemy o tym i o innych nowodworskich sekretach opowiedzieć i wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami stworzyć osiedlowy przewodnik. Chcemy pokazać jak łatwo zakochać w tych z pozoru zwyczajnych miejscach, które składają się na naszą wspólną codzienność. Publikacja zachęci innych, którzy tu nigdy nie byli, a może nawet nie słyszeli, do odwiedzenia Nowego Dworu i zwiedzenia jego zakamarków śladem Waszych rekomendacji.

Więcej informacji o wszystkich inicjatywach TUTAJ i TUTAJ

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej