30.04.2021 Piątek

Stwórz z nami sąsiedzką mapę osiedla!

Ukochany plac zabaw z dzieciństwa, kamienica pełna rodzinnych historii, ławka w parku z najlepszym widokiem, a może sklep z najsmaczniejszymi wypiekami w mieście? Jakie miejsca na swoich osiedlach polecają mieszkańcy Brochowa, Kleczkowa, Przedmieścia Oławskiego i Ołbina? Przekonamy się dzięki programowi Sąsiadujemy, który zaprasza do udziału w akcji „Stwórz z nami sąsiedzkie mapy osiedli”!

Wrocław to nie tylko rynek, najsłynniejsze mosty i pomniki. To też mniej znane obszary, które kryją w sobie niezwykłe historie. Pomóc w ich odkryciu ma akcja „Stwórz z nami sąsiedzkie mapy osiedli”, dzięki której chcemy pokazać Brochów, Ołbin, Kleczków i Przedmieście Oławskie oczami jego mieszkańców i mieszkanek, a przy okazji pomóc innym w lepszym zapoznaniu się z tymi zakątkami miasta.

Razem z Wami stworzymy cztery mapy – każda z nich będzie opowiadać o najciekawszych, najpiękniejszych, ale też najbardziej osobliwych miejscach na tych czterech osiedlach. Mapy nie będą klasycznymi materiałami, które jedynie pomagają zorientować się w przestrzeni i umożliwiają odnalezienie miejsc istotnych np. pod względem historycznym. Będą to subiektywne przewodniki, zawierające historie i opowieści mieszkańców tych rejonów.

Czekamy na Wasze przeróżne opowieści: te krótsze, i te dłuższe, mniej lub bardziej osobiste, miejskie legendy i historie z życia wzięte, o miejscach brzydkich i ładnych, o ludziach, budynkach, roślinach, zwierzętach, ulicach, skwerach, parkach – co tylko przyjdzie Wam do głowy!

Jak możecie podzielić się swoją historią?

Nie musicie nawet wychodzić z domów! Przygotowaliśmy dla Was specjalny formularz, który znajdziecie na stronie www.strefakultury.pl/sasiedzkie-mapy. Wystarczy w nim zaznaczyć wybrany punkt na mapie danego osiedla oraz opisać (lub opowiedzieć, dzięki opcji nagrania dźwięku) jego historię.

Opowieści możecie przekazać też „na żywo”. Do naszych osiedlowych partnerów trafiły specjalne mapy, na których zaznaczyć możecie wybrane przez siebie miejsca i od razu opisać opowieść z nim związaną.

Mapa Ołbina dostępna jest w Stowarzyszeniu Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39), na Kleczkowie znajdziecie ją w biurze Stowarzyszenia Curatus (ul. Kleczkowska 5), a historie z Brochowa możecie opisać w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Koreańskiej 1a. Z kolei opowieści z Przedmieścia Oławskiego przekazać można w aż trzech przestrzeniach: w Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki (ul. Traugutta 81), Centrum na Przedmieściu (ul. Prądzyńskiego) i w PrzedPokoju H13 (ul. Hercena 13). Mapy dostępne są w dniach i godzinach, w których czynne są poszczególne miejsca.

Na Wasze osiedlowe historie czekamy aż do 28 sierpnia. Ostateczne wersje śąsiedzkich map z wybranymi opowieściami gotowe mają być na jesień. Wydruki będą dostępne za darmo, tak, by każda chętna osoba miała okazję zapoznać się z subiektywnym obliczem czterech osiedli.

Spotkajmy się na podwórkach

To dopiero początek atrakcji, jakie szykujemy w programie Sąsiadujemy. Od tego roku sąsiedzkie działania prowadzić będziemy nie tylko na Kleczkowie, Brochowie, Przedmieściu Oławskim i Ołbinie. Zajrzymy też na trzy nowe osiedla – do wspólnych akcji zaprosimy mieszkańców Różanki, Hub i Gajowic!

Możecie być pewni, że będzie się działo!

Partnerami akcji „Stwórz z nami sąsiedzkie mapy osiedli” są: Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Zdrowia Curatus, Stowarzyszenie Żółty Parasol, Fundacja Made in Brochów, Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki, Centrum na Przedmieściu i Przed·Pokój H13.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.