Login

Register

Login

Register

26.08.2021 Czwartek

Tworzymy słowiańskie lalki mocy na Trójkącie

Motanki to wywodzące się z kultury wschodnich Słowian charakterystyczne laleczki o konkretnym, magicznym działaniu. Służyły dzieciom za zabawki, ale również odpędzały pecha, chroniły przed „złym okiem” i pomagały spełniać marzenia. Tej jesieni dawne ludowe wierzenia przywołamy wspólnie na Przedmieściu Oławskim tworząc własne lalki mocy!

„Zrób lalkę – stwórz bajkę” to cykl międzykulturowych warsztatów rodzinnych przygotowanych przez Liudmylę Bezusko. Autorka projektu od wielu lat zajmuje się pracą twórczą i rękodziełem, z chęcią dzieląc się swoją wiedzą i pasją podczas działań praktycznych. Jej wiedzę i umiejętności mieliśmy okazję poznać już w zeszłym roku podczas inicjatywy „Lalki i bajki – międzykulturowe spotkania artystyczne”.

Tym razem Pani Liudmyla zaprasza rodziny z dziećmi z Przedmieścia Oławskiego na warsztaty, podczas których każda z osób będzie mogła wykonać swoją lalkę–motankę, czyli słowiańską lalkę mocy i spełniania życzeń. Znane też jako „lalki intuicyjne” postaci symbolizować mają same dobre wartości jakie chcemy przyciągnąć (lub wzmocnić).

W ramach projektu odbędą się cztery niezależne zajęcia artystyczne, których głównym celem jest międzykulturowa integracja mieszkanek i mieszkańców Przedmieścia Oławskiego pochodzących z różnych krajów i mówiących w różnych językach.

Zrób swoją lalkę…

Warsztatowe spotkania rozpoczniemy 11 września (13:00–15:00) w Przed·Pokoju H13 (ul. Hercena 13). Każde z sobotnich zajęć poświęcone będzie innej postaci ze słowiańskiej mitologii – na warsztat weźmiemy znane wszystkim Syrenkę oraz Babę Jagę oraz być może mniej popularną Babajkę – nocnego ducha zamieszkującego ogrody i zarośla.

Pod czujnym okiem prowadzącej będziemy tworzyć lalki zgodnie z ludową tradycją – ręcznie i z naturalnych materiałów, bez przeszyć i użycia ostrych przedmiotów, korzystając jedynie z owijania i zawiązywania tkaniny. Poznamy też ciekawostki i historie związane z kulturą słowiańską i mitologicznymi postaciami. Inspiracją będą dla nas też puszczane w trakcie zajęć nagrania autorskich bajek i piosenek ludowych.

…i stwórz bajkę!

Na zakończenie warsztatowych działań przeniesiemy się do Parku Południowego, gdzie wspólnymi siłami stworzymy bajkę! Jej bohaterkami i bohaterami, będą przygotowane wcześniej materiałowe postaci, które ożyją dzięki fabule wspólnej opowieści.

Na zajęcia zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku od 5-ciu lat (rodzice, opiekunowie, dziadkowie), oraz wszystkich zainteresowanych poznaniem i integracją międzykulturową! Spotkania będą prowadzone w języku polskim i angielskim, w razie potrzeby również ukraińskim i rosyjskim.

Harmonogram spotkań

Warsztaty odbywać będą się w Przed·Pokoju H13 (ul. Hercena 13), piknik w Parku Południowym:

11.09 | 15:00-17:00 
Warsztaty robienia lalki-motanki | Baba Jaga

18.09 | 15:00-17:00 
Warsztaty robienia lalki-motanki | Syrenka

25.09 | 15:00-17:00 
Warsztaty robienia lalki-motanki | Babajka 

2.10 | 12:00-14:00 
Bajkowy piknik w Parku Południowym i warsztat artystyczny „Stwórz własną bajkę”
Rysujemy własną bajkę na płótnie – głównymi bohaterami są lalki stworzone na wcześniejszych spotkaniach

Podczas wszystkich warsztatów dzieci zostają pod opieką rodziców/opiekunów. Obowiązują zapisy przez email: ludabezusko@gmail.comzapoznaj się z regulaminem

Dołącz do wydarzenia Zrób lake – stwórz bajkę na facebook.com

Partnerem projektu jest Przed·Pokój H-13 

Projekt realizowany jest w ramach Edycji 26. Mikrograntów

- Czytaj także

p:40232