14.05.2020 Czwartek

We Wrocławiu artyści znów występują dla pełnej widowni

Jazzowy koncert, swingowa potańcówka, promocja nowej płyty – we Wrocławiu artyści znów występują dla pełnej widowni. Mieszkańcy miasta oklaskują ich ze swoich okien i balkonów.

fot. BTWphotographers

Mobilna Scena Strefy Kultury Wrocław ruszyła w miasto pod koniec kwietnia i cieszy się niezwykłą popularnością wśród mieszkańców, ale także samych artystów. Dotychczas projekt dotarł na Popowice, gdzie z jazzowym koncertem wystąpił Roland Abreu i Taras Backovskyy, na Gaju swingową potańcówkę urządzili tancerze ze szkoły Lindy Szau, Zawartko/Piasecki zagrali koncert na kontrabas i wokal mieszkańcom Grabiszyna, a Alicja Janosz przyjechała na Krzyki ze swoją najnowszą płytą „Alicja Janosz Dzieciom”. Artystów chętnych do współpracy przybywa, również kolejne osiedla oferują pomoc przy organizacji występów. Propozycje cieszą organizatorów, ale akcja zakłada jak najmniejszą ilość osób pracujących przy projekcie i trzymanie docelowej lokalizacji występów w tajemnicy do samego końca. Wszystko to, dla zachowania bezpieczeństwa i zachęcenia mieszkańców, by pozostawali w domu, a koncerty podziwiali ze swoich okien i balkonów.

W najnowszej odsłonie Mobilnej Sceny Strefy Kultury Wrocław wystąpiła Patrycja Obara z zespołem w składzie: Emil Smardzewski, Piotr Sypień i Marceli Foltan. Artystka w swojej twórczości porusza się pomiędzy kategoriami muzyki, teatru i literatury. Jej multiartystyczna podróż zaczęła się od projektu SHE-la, za który została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2019. Od 2016 roku Patrycja współpracuje z grupą teatralną Cloud Theater. W 2019 roku miał premierę wyreżyserowany przez nią spektakl, hybryda monodramu i musicalu, „Syrena – monomusical”, do którego napisała również teksty, współtworzyła muzykę i wcieliła się na scenie w dwie postacie, kobiety i Andersena, toczące ze sobą psychodramatyczny dialog. I to właśnie kompozycje z „Syrena – monomusical” oraz projektu SHE-la muzycy zagrali mieszkańcom wrocławskiej Różanki.

W kolejnej wyprawie Mobilnej Sceny Strefy Kultury Wrocław wezmą udział Anna Skubik i Arkadiusz Cyran, którzy zaprezentują fragmenty sztuki na podstawie spektaklu „Związek Otwarty” autorstwa Franki Rame i Dario Fo. Aktorzy zagrają w terenie już 15 maja, a dla pozostałych Strefa Kultury Wrocław przygotowała transmisję online, która będzie dostępna na facebookowym profilu instytucji.

***

Mobilna Scena Strefy Kultury Wrocław jest częścią programu naszej instytucji, który realizujemy w duchu akcji „Zostań w domu”. Poprzez projekt zachęcamy mieszkańców, by pozostawali w domach i zdołali wytrzymać jeszcze chwilę reżim stanu epidemii. Tym samym tworzymy nowe zbiorowości – odizolowanych odbiorców kultury (oddzielonych od siebie ścianami mieszkań), tj. zbiorowości jedynie w wymiarze duchowym, a nie fizycznym.