Login

Register

Login

Register

12.08.2019 Poniedziałek

Judith Röder: Widok z okna – projekcja filmu i dyskusja

Na początku tego roku niemiecka artystka Judith Röder po raz kolejny odwiedziła Dolny Śląsk, tym razem w ramach wizyty studyjnej  zorganizowanej dzięki współpracy Strefy Kultury Wrocław i Fundacji Wersja – jednej z dwóch organizacji pozarządowych z Wrocławia, których projekty włączone zostały w program AIR Wro w ramach ostatniej edycji Konkursu dla NGO. 

Zafascynowana terenem tzw. Ziem Odzyskanych artystka postanowiła pokazać ten region przy użyciu unikatowego narzędzia: 16-milimetrowej kamery analogowej Bolex. Wybór sprzętu jest nieprzypadkowy, gdyż praca z nim wymaga swego rodzaju kunsztu, cierpliwości i szacunku do medium jakim jest film analogowy. Każde z ujęć wymagało od Röder ogromnego skupienia, a efekty zapisane na kilku szpulach filmu wywoływała i digitalizowała w jednym z ostatnich miejsc oferujących tego typu możliwości w Europie. Rezultatem jej pracy jest prawie 22-minutowy, melancholijny i głęboko poetycki film artystyczny, który premierowo zaprezentowany zostanie już 17 sierpnia w Otwartej Przestrzeni Kultury w Parku Szczytnickim we Wrocławiu. Dodatkowo, dzięki współpracy z Fundacją Instytut Reportażu, pracę Röder będzie można zobaczyć także podczas tegorocznej edycji Miedzianka Fest w dniach 23-25 sierpnia.

Jak o filmie „Okno” mówi sama artystka? „Wrocław. Dolny Śląsk, gdzie krajobraz ukształtowany jest przez różne polityczne, kulturowe i społeczne koncepcje. Architektura daje świadectwo, istnieje odzwierciedlając zarówno pamięć-wspomnienia jak i teraźniejszość. Jako artystka tworzę martwą naturę pojedynczych kadrów przy użyciu niemych ujęć nieruchomej kamery. Niestabilny obraz analogowej kamery 16 mm pokazuje upływ czasu. Widoczne znaki przeszłości zyskują na znaczeniu. Dysfunkcja, utrata użyteczności, nieobecność pierwotnego celu otwiera przestrzeń na piękno.”

Pokaz filmu uzupełniony zostanie spotkaniem wokół spuścizny materialnej i dziedzictwa Dolnego Śląska i jego przynależności. Jakie procesy społeczne i polityczne zadecydowały o tym, że część niezwykłych zabytków Dolnego Śląska uległa rozpadowi? Czy widoczna jest transformacja pejzażu naszego regionu, która nastąpiła w czasie dwóch pokoleń? Kto i dlaczego usiłuje ratować pomniki pamięci? O tym jak miejsca kształtują – zarówno geologicznie (kopalnie, piaskownie, kamieniołomy) jak i kulturowo (architektura, urbanistyka) – ich mieszkańcy, rozmawiać będziemy z Maćkiem Wlazło – autorem bloga Beard of Breslau, Angeliką Babulą z Fundacji Anna w Gostkowie oraz historykami sztuki – Agatą Gabiś i Jakubem Zarzyckim.

Gdzie? Otwarta Przestrzeń Kultury – Kościółek św. Jana Nepomucena

Kiedy? Sobota – 17 sierpnia, godzina 18:00

Organizatorzy: Strefa Kultury Wrocław oraz Fundacja Wersja

Partnerzy: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Otwarta Przestrzeń Kultury, BWA Wrocław

Udział w spotkaniu jest darmowy.

- Czytaj także

p:21136