30.04.2019 Wtorek

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” na maj już dostępny

Witamy w iście wiosennej rzeczywistości! Owa „wiosna w pełni” odczuwalna jest również na gruncie kulturalnym – namacalnym dowodem jest objętość tego numeru „Niezbędnika”, w którym przygotowaliśmy zestawienie ponad 150 wydarzeń kulturalnych! Oprócz tego w środku znajdziecie dodatek specjalny poświęcony niecodziennemu wydarzeniu, jakim jest Biennale WRO – jeden z najbardziej opiniotwórczych przeglądów sztuki mediów ceniony nie tylko w Polsce, ale i za granicą, którego program co dwa lata dominuje majowe życie kulturalne Wrocławia i który w tym roku obchodzi swój jubileusz.

18 maja całe miasto zdominuje zaś Noc Muzeów, okolice placu Grunwaldzkiego 25 maja – Europejska Noc Literatury (tu: polecamy wywiad z kuratorką wydarzenia Justyną Sobolewską), a Brochów, Ołbin, Kleczków i Przedmieście Oławskie – obchodzony 31 maja Dzień Sąsiada. Zachęcamy do spaceru po Parku Szczytnickim, a dokładnie odwiedzenia Otwartej Przestrzeni Kultury, czyli obecnie zdesakralizowanego drewnianego kościółka św. Jana Nepomucena, o którego historii dowiecie się więcej z jednego z artykułów.

Wiosna zajmuje ważne miejsce w poezji – nie bez powodu to właśnie w tym miesiącu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, o którym rozmawiamy z Anną Kałużą, nową twarzą w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Od 6 lat także stałym majowym punktem we Wrocławiu jest festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity – z tej okazji poprosiliśmy dyrektora festiwalu o swoją subiektywną shortlistę pozycji, których nie można przegapić.

Nowy numer „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego” oraz archiwalne wydania znajdziecie tutaj.