Login

Register

Login

Register

18.03.2021 Czwartek

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny”: Przeczytaj w marcu

How to look natural in photos, mat. wydawcy

Gorzko, gorzko, mat. wydawcy

Artykuł dostępny również w formacie PDF  
Przeczytasz w 2 minuty

„How to Look Natural in Photos”

Redakcja, praca kuratorska: Beata Bartecka, Łukasz Rusznica
Data premiery: 25.02.2021
Wydawnictwo: Ośrodek Postaw Twórczych, Palm* Studios
Liczba stron: 304
Oprawa: twarda

O książce:

„How to Look Natural in Photos” to wybór archiwalnych fotografii więźniów i ich oprawców, wykonanych w systemach totalitarnych. Dwujęzyczna publikacja stawia pytanie o miejsce fotografii w świecie rządzonym przez systemową przemoc. Redaktorzy przyglądają się relacjom na linii ofiara – oprawca związanymi z obserwowaniem i byciem obserwowanym. Fotografie układają się w całościową narrację o wykorzystywaniu jednostki przez system totalitarny przy pomocy nowoczesnej technologii. Opisy do fotografii zostały stworzone na podstawie oryginalnych zapisków i publikacji Tomasza Stempowskiego – historyka i starszego kustosza z Instytutu Pamięci Narodowej.

O redaktorach:

Beata Bartecka to wrocławska kuratorka wystaw z zakresu sztuk wizualnych i dizajnu oraz autorka publikacji związanych z kulturą wizualną i sztuką. Łukasz Rusznica to z zawodu fotograf, kurator i edukator, którego prace publikowano m.in. na łamach magazynu „Szum”. Prowadzi również galerię Miejsce przy Miejscu na wrocławskim Nadodrzu.

________________________________________________

„Gorzko, gorzko”

Autorka: Joanna Bator
Data premiery: 25.11.2020
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 656
Oprawa: twarda

O książce:

W swojej najnowszej powieści – zainspirowanej prawdziwą historią usłyszaną na cmentarzu w Unisławiu Śląskim – Joanna Bator po raz kolejny zabiera czytelników na Dolny Śląsk. Jej główna bohaterka, Karina, przeprowadza się na podwałbrzyską wieś, do Sokołowska, by odkryć tajemnice rodzinnej herstorii i poznać swoje korzenie. Razem z Kariną poznajemy losy jej matki, babki i prababki, a tłem jest przedwojenny Wałbrzych i okolice. Saga rodzinna – pełna niespełnionych miłości, a nawet zbrodni – intryguje również historiami o miejscach na Dolnym Śląsku, które już nie wrócą.

O autorce:

Pochodzi z Wałbrzycha. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim oraz w Szkole Nauk Społecznych przy PAN. Autorka kilku powieści, z czego najgłośniejsza „Ciemno, prawie noc”, której akcja rozgrywa się w rodzinnym mieście autorki, niedawno doczekała się filmowej adaptacji. Książki Bator wielokrotnie nominowano do Nagrody Literackiej Nike, a jej twórczość doceniono również za granicą (otrzymała m.in. prestiżową Nagrodę Literacką im. Hermana Hessego – jedną z najważniejszych literackich nagród w Niemczech).

Cały numer „Niezbędnika” do pobrania TUTAJ. 

Tagi:

Niezbędnik

- Czytaj także

p:36892