16.10.2023 Poniedziałek

Wydarzenia cykliczne w Firleju, czyli spotkania z Przed Premierą, Kolektywem Kobietostan oraz spektaklami dla najmłodszych

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na cykliczne wydarzenia, które od marca 2023 roku odbywają się w Firleju przy ulicy Grabiszyńskiej 56 we Wrocławiu. W klubie systematycznie pojawiają się spektakle dla dzieci pod hasłem FIRLEJ DZIECIOM, spotkania z reprezentantkami społecznego sumienia z Kolektywu Kobietostan oraz występy młodych talentów podczas koncertów Przed premierą.

fot. Jan Raczkowski

fot. Tobiasz-Papuczys

Przed premierą to cykl muzycznych spotkań z młodymi, obiecującymi artystami. W niedalekiej przyszłości prezentowane talenty mogą dołączyć do czołówki polskiej sceny. Koncerty są okazją do usłyszenia ciekawych interpretacji piosenki literackiej i aktorskiej. Gospodarzem wieczorów jest wybitny znawca gatunku Bogusław Sobczuk. W czwartek, 19 października na scenie w Firleju zaprezentuje się Maria Wróbel. Młoda artystka od zawsze marzyła o tym, żeby występować. W przeszłości, aby zaśpiewać coś pełnym głosem, wchodziła do szafy, a teraz przed państwem z niej wychodzi – Chciałabym mieć taki koncert, żebym ja śpiewała, a wszyscy mnie słuchali – tymi słowami Maria Wróbel zdradziła swój największy sekret.

Za kolejnym pasmem spotkań stoją twórczynie Kolektywu Kobietostanu, które feminizm rozumieją jako walkę o człowieka z jego prawem do samostanowienia bez względu na płeć. Dlatego kierują swoje działania nie tylko do kobiet, ale również osób niebinarnych i transseksualnych czy wreszcie mężczyzn. Cykl „Kobietostan” ma stworzyć swoistą platformę dialogu, gdzie głosy marginalizowane i spychane społecznie znajdują swoją przestrzeń wyrazu, a także budować i aktywizować wrocławską widownię – uwrażliwiając ją na kwestię przeciwdziałania wielokrotnemu wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji. W spektaklu „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę”, który odbędzie się w Firleju 21 października, głos-aktorka, niczym przewodniczka chóru w tragedii greckiej, staje się komentatorką życia i wyśpiewuje pieśń o zbiorowej tęsknocie za lepszym światem. Na scenie wykreowane zostanie utopijne państwo, funkcjonujące w alternatywnej rzeczywistości, czyli tytułowy Kobietostan – miejsce wyśnione, w którym prawo ustanawiają kobiety. Tekst spektaklu powstał na podstawie rozmów z kobietami w zakładach karnych, schroniskach oraz fundacjach, prowadzonych przez Agnieszkę Bresler.

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowana w 2023 roku seria wyjątkowych spektakli prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych oraz trup z całej Polski prezentujące różne rodzaje teatru. Na spotkanie pt. „Przygody Kropli Wody” z cyklu FIRLEJ DZIECIOM organizatorzy zapraszają w niedzielę 22 października. Spektakl napisany wierszem klasycznym w wykonaniu Walny-Teatru traktuje o fenomenie wody w naszym świecie i życiu codziennym. Pełna humoru historia przeniesie młodych widzów wprost do laboratorium na zabawny eksperyment. Wydarzenie ukazuje zupełnie niezwykłe możliwości zastosowania szklanych przedmiotów, odpowiadając na pytanie: skąd się wzięło życie?

19.10, godz. 18:00 – Przed premierą: Maria Wróbel
21.10, godz. 20:00 – „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę”
22.10, godz. 12:00 – FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Przygody Kropli Wody”

Bilety na wydarzenia w Firleju są dostępne: TUTAJ

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej