17.08.2023 Czwartek

XXX jubileuszowa edycja festiwalu „Non Sola Scripta” zaprasza na przedostatni koncert cyklu

Przedostatni koncert cyklu odbędzie się w niedzielę 20 sierpnia w o godzinie 19:00 w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. W wieczornym programie usłyszymy utwory zagrane na organach w wykonaniu Emanuela Bączkowskiego, improwizacje wokalne Zdzisława Madeja oraz teksty wyrecytowane przez Michała Chorosińskiego.

fot. mat. prasowe

Strefa Kultury Wrocław od 2 lipca zaprasza na niezwykłe koncerty, łączące organową klasykę z muzyką improwizowaną. Wszystkie wydarzenia odbywają się w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających, gdzie trzydziesta edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta ponownie wypełnia dźwiękami Ostrów Tumski. Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków, czyli najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami.

Wieczór 2o sierpnia to w dużej mierze improwizacje wokalne, które zaprezentuje Zdzisław Madej. Artysta studia rozpoczął w Niemczech w klasie śpiewu solowego. Po powrocie do kraju kontynuował kształcenie na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W roku 2013 uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Jest solistą Opery Wrocławskiej, gdzie wykonuje główne partie w operach takich jak: S. Moniuszki – Halka, Straszny Dwór i wielu innych a także w ramach koncertów i festiwali. Współpracuje z wieloma orkiestrami, koncertując w Polsce i za granicą. Oprócz wykonywania muzyki operowej, koncertuje jako śpiewak oratoryjno-kantatowy. Od roku 2013 prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Obok improwizacji wokalnych publiczność usłyszy teksty wyrecytowane przez Michała Chorosińskiego, aktora, producenta, reżysera. Artysta ukończył Liceum Muzyczne w Warszawie. Studiował na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W 1996 zadebiutował w roli strażnika w komedii Williama Shakespeare’a „Wieczór Trzech Króli”. Związany z wieloma teatrami. W 2001 otrzymał nagrodę Grand Prix w II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum” w Poznaniu. Szerszej publiczności znany z licznych seriali telewizyjnych m.in.: „M, jak miłość”, „Lombard, życie pod zastaw”, czy „Jagiellonowie”. Został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Partie organowe podczas spotkania wykona Emanuel Bączkowski. Artysta jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, gdzie z wyróżnieniem ukończył Wydział Instrumentalny – w klasie organów oraz Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca w specjalności Muzyka Kościelna. Uczestnik i finalista międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali organowych. Koncertuje jako solista i kameralista. Od 2005 r. jest organistą w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie. Animator życia muzycznego, inicjator wielu muzycznych projektów. W 2021 roku za osiągnięcia w pracy artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ponadto odznaczony: odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej i wieloma innymi.

XXX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”

W każdą niedzielę 2 lipca – 27 sierpnia | godz. 19:00

Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny 1

Bilety: strefakultury.pl | www.eventim.pl |w kasie Impart Centrum oraz na miejscu przed koncertami