7.08.2023 Poniedziałek

XXX jubileuszowa edycja festiwalu „Non Sola Scripta” powoli dobiega końca

XXX jubileuszowa edycja festiwalu „Non Sola Scripta” powoli dobiega końca. Koncerty odbywają się od początku lipca co tydzień w niedziele o godzinie 19:00 w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Podczas spotkania 13 sierpnia wystąpią Roman i Maria Peruccy. Publiczność będzie mogła usłyszeć utwory wykonane na organach oraz skrzypcach.

Po raz kolejny koncerty, łączące organową klasykę z muzyką improwizowaną, wypełnią dźwiękami Ostrów Tumski. Strefa Kultury Wrocław zaprasza na wydarzenia, które odbywają się w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających. Wrocławski festiwal to jedyne takie wydarzenie organowe w kraju, gdzie podczas jednego wieczoru spotykają się wybitni muzycy będący najlepszymi organistami z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami.

W tym roku obchodzimy 30. jubileuszową edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej NON SOLA SCRIPTA im. Johannesa Brahmsa. Przez ostatnie trzy dekady mieliśmy okazję usłyszeć wielu wybitnych artystów, którzy w duchu tego, co w muzyce „nie jest spisane” prezentowali dzieła kompozytorów klasycznych oraz współczesnych. To właśnie elementy improwizacji oraz niestandardowy dobór instrumentalistów i wokalistów stał się czynnikiem determinującym estetykę festiwalu – mówi Olga Nowakowska, dyrektor Strefy Kultury Wrocław.

Jednym z artystów podczas koncertu będzie Roman Perucki, profesor gdańskiej Akademii Muzycznej i Zespołu Szkół Muzycznych, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, I organista Katedry Oliwskiej, członek Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim. Juror oraz dyrektor wielu konkursów. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski. Koncertuje w kraju i za granicą. W dorobku ma ponad 2000 recitali, m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu. Występował na międzynarodowych festiwalach oraz jako kameralista i solista orkiestrami, ale też znakomitymi solistami. Posiada liczne odznaczenia oraz nagrody. Organom będą towarzyszyły skrzypce, na których zagra Maria Perucka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brała udział w licznych, międzynarodowych kursach mistrzowskich. Występowała w kwartecie smyczkowym, także w wielu konkursach muzyki kameralnej. Jako solistka występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, a w Zespole Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis była koncertmistrzem. Jest członkiem kwartetu skrzypiec 4PM.  Z towarzyszeniem orkiestry kameralnej z sukcesem koncertowała w Kaliningradzie. Występuje w wielu kościołach i salach koncertowych. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada liczne nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Prowadzi działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni, z uczniami swojej klasy brała udział w mistrzowskich kursach skrzypcowych.

Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest Andrzej Chorosiński, który koncertował na całym świecie. Występował w tak renomowanych miejscach jak: Katedra Notre Dame w Paryżu, Aula im. Pawła VI w Watykanie czy Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku. Wykonał ponad 1500 recitali, nagrał ponad 20 płyt. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Katowickiej w Warszawie. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora |Honoris Causa Keimyung University w Płd. Korei. W roku 2019 obchodził 50-lecie działalności koncertowej.

XXX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”

W każdą niedzielę 2 lipca – 27 sierpnia | godz. 19:00

Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny 1