24.08.2023 Czwartek

Zaczarowany świat baśni z nutką refleksji Firleju

Strefa Kultury Wrocław zaprasza 10 września na pełen humoru spektakl pt. „Baśń o grającym imbryku”. Propozycja z cyklu FIRLEJ DZIECIOM w wykonaniu Teatr Wariate to opowieść o magicznym czajniczku, który odmienia całkowicie życie głównego bohatera - Kowala. Spektakl to propozycja na miłe i familijne niedzielne południe.

fot. Piotr Bedliński

Dawno, dawno temu w pewnej kuźni pracował wytrwale młody Kowal. Każdego dnia wykuwał podkowę za podkową, aż wreszcie poczuł ogromne zmęczenie żmudną robotą. Któregoś dnia o pomoc w podkuciu koni prosi Wróżka. Kowal, pomimo zmęczenia, spełnia jej prośbę. Jako zapłatę otrzymuje niezwykły podarunek – zaczarowany imbryk… Za sprawą tego magicznego czajniczka życie naszego bohatera całkowicie się odmienia, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Czy jednak Kowal będzie czuł się szczęśliwszy, porzucając swoją kuźnię? I co na te zmiany powiedzą Koń i Mucha, nieodłączni towarzysze Kowala? Czy będą mu wiernie towarzyszyć w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi? Spektakl osnuty jest na kanwie tradycyjnej baśni – nie brak w nim charakterystycznej baśniowej powtarzalności ani elementów magicznych. Jednakże jest w znacznej mierze baśnią na czasie, ze względu na współczesny, pełen humoru tekst. Zabawne dialogi i perypetie trójki przyjaciół czynią ten spektakl miłą rozrywką dla całej rodziny z nutką refleksji, aby cieszyć się tym, co mamy.

Dla Teatru Wariate to dzieci od zawsze były ich największą pasją. Tworzą spektakle, inspirowani dziecięcą wrażliwością. Starają się, by w ich przedstawieniach każdy widz – nawet dorosły – mógł przenieść się w świat niczym nieograniczonej wyobraźni. Są teatrem profesjonalnym – ukończyli PWST we Wrocławiu i Akademię Teatralną w Białymstoku. Na co dzień można ich oglądać na deskach Teatru Animacji w Poznaniu. W swojej pracy zawodowej zdobyli kilka nagród aktorskich.

Scenariusz: Marta Guśniowska

Reżyseria: Sylwia Cyris, Marek Cyris

Scenografia: Marek Cyris

Współpraca scenograficzna i projekty lalek: Anna Chadaj

Muzyka: Michał Łaszewicz

Obsada: Sylwia Cyris, Marek Cyris

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów snują swoje historie rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował pod nazwą IMPART DZIECIOM, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.

FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Baśń o grającym imbryku”

10 września | godz. 12:00

Firlej, ul. Grabiszyńska 56

Bilety: strefakultury.pl

Cena biletów: 25 zł

Wiek dzieci: 5+

Czas trwania spektaklu: około 45 min.

Tagi: