24.07.2023 Poniedziałek

Zapraszamy na niezwykłe koncerty festiwalu „Non Sola Scripta”

Muzyka XXX jubileuszowej edycji festiwalu „Non Sola Scripta” po raz piąty tego lata wybrzmi w kościele św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Podczas koncertu w niedzielę 30 lipca wystąpią Zbigniew Gach, Dumitru Harea oraz Andrij Melnyk. W wieczornym programie usłyszymy utwory wykonane na organach, fletni Pana oraz akordeonie.

fot. mat. prasowe

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na niezwykłe koncerty trzydziestej edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta, które łączą organową klasykę z muzyką improwizowaną. Wszystkie wydarzenia odbywają się w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających. Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków, czyli najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami.

Niedzielny wieczór rozpocznie się występem Zbigniewa Gacha. Artysta ukończył studia na wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako solista i kameralista występował w całej Europie. Nakładem wydawnictwa Ars Sonora w 2017 roku ukazała się pierwsza płyta artysty „Gach plays Bach”. Zbigniew Gach sprawuje kierownictwo artystyczne Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Ustce, Łebie oraz Mariackich Koncertów Organowych w Darłowie.

Po organach publiczność usłyszy fletnię Pana i koncert w wykonaniu Dumitru Harea, czyli artysty, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej i utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej. Ukończył szkoły w Orhei, Tiraspolu oraz w Kiszyniowie. Obecnie mieszka oraz tworzy w Polsce, gdzie również współpracuje z muzeami oraz filharmoniami. Koncertuje w całej Polsce i za granicą. Założył zespół „Besarabia”, z którym prezentuje muzykę ze stron ojczystych. Artysta aktywnie promuje fletnię Pana, koncertując edukacyjne i prowadząc warsztaty.

Na zakończenie wieczoru wystąpi Andrij Melnyk, absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu i dyrygentury. Od 2005 roku mieszka w Polsce. Inicjator i współzałożyciel różnych formacji muzycznych. Koncertuje w kraju i za granicą. Współpracował z wieloma filharmoniami oraz teatrami. Współtworzy duet „Besarabia” z Dumitru Harea. W swoim repertuarze ma muzykę klasyczną, filmową i etniczną. Szczególnie bliska duetowi jest tradycyjna muzyka Rumunii, Mołdawii i Ukrainy. W ich wykonaniu można usłyszeć zarówno żywiołowe jak i nostalgiczne ballady.

XXX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”

W każdą niedzielę 2 lipca – 27 sierpnia | godz. 19:00

Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny 1