21.08.2023 Poniedziałek

Zapraszamy na ostatnie spotkanie XXX jubileuszowej edycji festiwalu „Non Sola Scripta”

Ostatnie spotkanie XXX jubileuszowej edycji festiwalu „Non Sola Scripta” odbędzie się w najbliższą niedzielę 27 sierpnia. Strefa Kultury Wrocław zaprasza na koncert o godzinie 19:00 do kościoła św. Krzyża na Ostrowie Tumskim. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

fot. mat. prasowe

Przyszedł czas na podsumowanie wyjątkowego wrocławskiego festiwalu „Non Sola Scripta”, podczas którego od 2 lipca cyklicznie w każdą niedziele odbywały się niezwykłe koncerty, łączące organową klasykę z muzyką improwizowaną. Wszystkie wydarzenia miały miejsce w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających, gdzie trzydziesta edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta ponownie wypełniła dźwiękami Ostrów Tumski. W najbliższą niedzielę 27 sierpnia odbędzie się ostatni koncert z cyklu tegorocznych spotkań, których założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków, czyli najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas festiwalu wystąpili między innymi Andrzej Chorosiński oraz Anna Maria Jopek.

Także podczas ostatniego koncertu nie mogłoby zabraknąć muzyki organowej. W niedzielę wieczorem publiczność będzie miała przyjemność posłuchać Tomasza Głuchowskiego. Artysta jest tytularnym organistą wrocławskiego kościoła Dominikanów. Kurator organów oraz dyrektor programowy wielu koncertów i festiwali. Współzałożyciel i kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu muzyki dawnej Ars Concordiae, członek Sanssouci – zespołu barokowego Filharmonii Opolskiej. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Ma w swoim dorobku kilkanaście płyt CD z muzyką organową i kameralną. Został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi oraz przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W roku 2022 nominowany do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej.

Do grona artystów, którzy wystąpią 27 sierpnia na ostatnim koncercie festiwalu „Non Sola Scripta” dołączył Juliusz Tkacz. Muzyk naukę gry na waltorni rozpoczął w wieku 10 lat, ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w Łodzi, następnie rozpoczął studia na łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie rogu. W latach 2010-2013 studiował również w Musikhochschule Luebeck. Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych warsztatów i kursów mistrzowskich z udziałem wybitnych pedagogów. Od 2011 współtworzy sekstet dęty „Cascade”, z którym zdobył wiele nagród, a także dokonał nagrania płyty CD „Brisk Wind”. Zespół wystąpił z licznymi koncertami, m.in. w ramach Schleswig – Holstein Musik Festival. W swojej dotychczasowej karierze współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą. Od lat stale współpracuje z Narodową Orkiestrą Dętą w Lubinie, a także pełni rolę 1. Waltornisty, solisty Opery Wrocławskiej. Od 2021 roku prowadzi klasę waltorni w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu

Razem z muzykami podczas niedzielnego wieczoru zagra również Kwintet Dęty Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Artyści wystąpią w składzie: Sylwia Lorenc (flet), Patrycja Korniluk (obój), Michał Szubarga (klarnet), Anna Muszyńska-Chrapkowska (fagot) oraz Michał Kropidłowski (waltornia).

Uwaga! Program ostatniego koncertu uległ zmianie. Prosimy o zapoznanie się z treścią informacji prasowej.

XXX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”

W każdą niedzielę 2 lipca – 27 sierpnia | godz. 19:00

Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny 1

Bilety: wstęp bezpłatny (ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność przyjścia na miejsce festiwalu)