Login

Register

Login

Register

12.03.2021 Piątek

Znamy wyniki naboru do Mikrograntów – wiosną i latem spotkamy się podczas 49 nowych projektów!

Międzypokoleniowe spotkania, działania wzmacniające sąsiedzkie relacje, warsztaty i zajęcia ekologiczne, inicjatywy artystyczne dla dzieci i dorosłych, a nawet plenerowe koncerty w różnych częściach miasta – poznaliśmy zwycięzców i zwyciężczynie wszystkich trzech ścieżek pierwszego w tym roku naboru do Mikrograntów! W nadchodzących miesiącach w całym mieście zostanie zrealizowanych aż 49 nowych lokalnych inicjatyw.

W trwającym od 1 do 15 lutego, pierwszym w 2021 roku naborze do Mikrograntów można było zgłosić propozycje na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Tradycyjnie nabór podzielony był na trzy ścieżki– dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.

190 propozycji zgłoszonych w mijającym naborze to najlepszy sezonowy wynik od trzech lat – wrocławianie i wrocławianki po raz kolejny udowodnili, że niepewna i trudna sytuacja w jakiej się wciąż znajdujemy, nie zmniejsza ich chęci do aktywnego działania na rzecz lokalnych społeczności.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wybranych zostało 49 projektów, które otrzymają wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne oraz finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych w zależności od ścieżki).

Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną już wkrótce we Wrocławiu?

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Ze 107 pomysłów nadesłanych w skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek ścieżki komisje wybrały 14 inicjatyw – po 3 z Psiego Pola i Krzyków oraz 4 ze Śródmieścia i Fabrycznej. Wśród zwycięskich projektów pojawiły się propozycje, które mają na celu odtworzenie (lub wzmocnienie) zagubionych po roku pandemii relacji. Mieszkańcy i mieszkanki Szczepina zintegrują się na zajęciach rękodzielniczych, na Złotnikach odbędą się międzypokoleniowe warsztaty uwrażliwiających na potrzeby najstarszych członków naszego społeczeństwa, na Gaju cykl osiedlowych jam sessions, a na Psim Polu powstanie zin o tematyce feministycznej, w którym przywołane zostaną historie działających na osiedlu kobiet.
Z kolei sąsiedzi i sąsiadki jednego z podwórek na osiedlu Powstańców Śląskich spotkają się na wakacyjnych śniadaniach połączonych z warsztatami promującymi postawy proekologiczne – równie istotny w tym naborze wątek. O najbliższe otoczenie i środowisko zadbać będzie można też na Gajowicach, a na osiedlu Swojczyce-Wojnów-Strachocin odbędzie się seria spotkań, której finałem będzie otwarcie przygotowanego wspólnymi siłami ogródka społecznego. Na miłośników natury czekać będą też m.in. indywidualne i grupowe spacery po parkach: Grabiszyńskim i Południowym.

Więcej informacji o wszystkich zwycięskich projektach: TUTAJ

__________

Mikrogranty młodzieżowe

Wrocławska młodzież, mimo trwającej od roku pandemii tym razem postanowiła wziąć miasto w swoje ręce jeszcze mocniej! W ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat każdy z 35 zgłoszonych projektów spotkał się ze sporym uznaniem komisji, ale ostatecznie wsparcie otrzyma 25 najwyżej ocenionych projektów. W tym naborze młodzi realizatorzy i realizatorki położyli mocny nacisk na sprawy związane z ekologią, proponując m.in. cykl utrzymanych w duchu less waste warsztatów, serię spotkań edukacyjnych o smogu i jakości powietrza w mieście, a także wspólne nasadzenia krzewów i drzew w Światowy Dzień Ziemi i nagranie „zielonego” podcastu.
Na Kozanowie, poprzez wspólne tworzenie domowych ogródków i rozgrywki w planszówki, spróbują zintegrować młodzież z osiedla, a na Przedmieściu Oławskim wraz z mieszkankami okolicy stworzą film ukazujący problemy, z którymi na co dzień zmagać muszą się mieszkające tam dziewczyny. Wiosną wrocławska młodzież zorganizuje też m.in. „laboratorium smaków”, czyli zajęcia kulinarne dla osób w różnym wieku, a także cykl warsztatów cyrkowych, a nawet serię koncertów orkiestry symfonicznej na świeżym powietrzu!  

Opisy zwycięskich projektów z tej ścieżki: TUTAJ

__________

Mikrogranty NGO

W działania we Wrocławiu ponownie zaangażują się także lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych (działających do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) spośród 48 zgłoszonych propozycji wybranych zostało 10 projektów. Co w ramach Mikrograntów NGO czeka nas na osiedlach? Mieszkańcy i mieszkanki Jagodna, Przedmieścia Oławskiego i Tarnogaju w trakcie gier miejskich i debat poszukają istoty wrocławskiej międzykulturowości, na Nadodrzu i Kleczkowie uderzą w pandemię śmiechem, z kolei na Popowicach ruszą na sąsiedzkie sprzątanie terenów zielonych. Dzięki jednemu z pomysłów młodzież z Psiego Pola będzie miała okazję, by zdobyć wiarę we własne umiejętności i nauczyć się w bardziej świadomy sposób planować swoją przyszłość. Wiosną odbędą się również edukacyjne spacery, podczas których będzie można posłuchać „mowy” nietoperzy oraz poznać bioróżnorodność miasta.

Opisy zwycięskiej dziesiątki: TUTAJ

__________

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom!

Terminy realizacji wszystkich wybranych propozycji ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją i przy uwzględnieniu sytuacji pandemicznej. Kolejny nabór do Mikrograntów odbędzie się w maju 2021 roku – więcej informacji już w przyszłym miesiącu!

Więcej informacji:

www.wroclaw.pl/Mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyNGO
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe  
www.facebook.com/mikrogranty
www.instagram.com/mikro.granty

- Czytaj także

p:36747