Diana Felber

AIR Modernism

Dziedzina: Architektura Miasto rezydencji: Wrocław

W połowie września Diana Felber (Chemnitz) weźmie udział w miesięcznym projekcie rezydencyjnym AIR Modernism. Architektka niemieckiego pochodzenia jest członkinią Architectural Collective Leipzig. Od 2015 roku prowadzi zajęcia z architektury i urbanistyki na kilku uczelniach, m.in. TU Braunschweig i TU Dresden. Zainteresowania zawodowe Diany skupiają się na typologii mieszkań w XX wieku oraz architekturze bloku wschodniego. Jest także aktywnym członkiem kolektywu sztuki współczesnej (Kunstverein) KV - Verein für zeitgenössische Kunst Leipzig.

Uczestnicząc w międzynarodowym projekcie AIR Modernism swoje rezydencyjne badania postanowiła skierować na sylwetki architektek z Wrocławia, Tbilisi i Chemnitz latach 1945-1990. Podczas miesięcznego pobytu we Wrocławiu Dianę zainteresowały w szczególności kobiety, które w latach 1945-1989 zaangażowały się w wybitne wizjonerskie projekty. Oprócz dość znanej Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak są to m.in. Krystyna Barska, Ewa Dziekońska, Maria Molicka, Anna Tarnawska i Maria Tawryczewska. Rezydentka wykorzysta pobyt w stolicy Dolnego Śląska do udokumentowania zabudowy wspomnianych projektantek, a także do nawiązania kontaktów z naukowcami i aktywistami.

14 października odbędzie się spotkanie z uczestnikami rezydencji AIR Modernism, będące podsumowaniem ich dotychczasowych badań nad wrocławskim modernizmem. Wydarzenie oficjalnie zakończy pobyt zagranicznych rezydentów we Wrocławiu. Artist talk rozpocznie się punktualnie o 18 w Fandomie, Plac Grunwaldzki 6.