Levan Asabashvili

AIR Modernism

Dziedzina: Architektura Miasto rezydencji: Wrocław

W połowie września Levan Asabashvili weźmie udział w miesięcznym projekcie rezydencyjnym AIR Modernism. Architekt gruzińskiego pochodzenia studiował architekturę na Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi i Politechnice w Delft. W 2007 roku założył organizację Urban Reactor skupiającą się na gospodarczym, społecznym i politycznym aspekcie architektury oraz organizacji szeregu inicjatyw badawczych i edukacyjnych. W 2011 roku stworzył też gruzińską sekcję organizacji DoCoMoMo poświęconej dokumentacji i konserwacji budynków, terenów i okolic modernistycznych. Od 2018 jest partnerem Architecture Workshop.

Levan Asabashvili interesuje się wzajemnym powiązaniem polityki i praktyki przestrzennej. Proces badawczy nad modernizmem postanowił skupić na powojennym traktowaniu historycznego centrum miasta w ZSRR i bloku socjalistycznym i zmianami, które na przestrzeni lat postępowały w życiu politycznym i gospodarczym tych krajów. W szczególności skupia się na tym, jak od lat 70-tych XX wieku, wraz z rosnącą kulturą burgońską, pojawiały się nastroje antymodernistyczne wśród architektów i planistów. Tym samym, jak na nowo odkrywano historyczne centrum miasta, jako wzorcowe miejsce dla dogodnego życia miejskiego, a co za tym idzie – projektowania. Celem badań Levana jest poznanie mechanizmów degradacji kultury architektonicznej tej epoki oraz podważenie podstawowych zasad zawodu projektanta wypracowanych w tym okresie, które wciąż dominują w ówczesnych debatach.

14 października odbędzie się spotkanie z uczestnikami rezydencji AIR Modernism, będące podsumowaniem ich dotychczasowych badań nad wrocławskim modernizmem. Wydarzenie oficjalnie zakończy pobyt zagranicznych rezydentów we Wrocławiu. Artist talk rozpocznie się punktualnie o 18 w Fandomie, Plac Grunwaldzki 6.