Paweł Kowalski

Paweł Kowalski

Rok urodzenia: 1988 Dziedzina: Sztuki wizualne Miasto rezydencji: Drezno

W kwietniu 2018 roku Paweł Kowalski, kurator, producent i artysta wizualny, od lat związany z organizacją wrocławskiego TIFF Festivalu, uda się na rezydencję do Drezna. Współpraca pomiędzy miastami partnerskimi – Wrocławiem i Dreznem – sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a umowa o partnerstwie znowelizowana została na początku lat dziewięćdziesiątych i od tego czasu oba miasta współpracują ze sobą, także w obszarze kultury. Strefa Kultury Wrocław w tej współpracy uczestniczy, przede wszystkim w ramach programu AIR Wro, także dzięki wymianie z Geh8 Art Space and Studios.

Kowalski w Dreźnie rozwijać będzie budowaną od 2015 roku prywatną kolekcję sztuki, skupioną wokół tematu rewolucji i wojny. O wątku związanym z niepokojem mówi sam kurator: „Żyjemy w niespokojnych czasach - na całym świecie rodzą się społeczne ruchy, negujące dotychczasowy porządek, które w szybkim tempie zdobywają zwolenników i siłę sprawczą. Wśród nich można wymienić takie grupy, jak Occupy, Anonymous czy też rebeliantów w Arabskiej Wiosny. Źródłem ich energii jest walka przeciw niesprawiedliwości, korupcji i nierówności. Z drugiej strony - jak uczy historia - rewolucje rzadko przynoszą pozytywne zmiany. Często prowadzą do brutalnych, otwartych konfliktów, w których obie strony ostatecznie tracą (najnowszym przykładem jest wojna domowa w Syrii). Czasami nowy system okazuje się być jeszcze groźniejszy, niż ten, który został właśnie obalony.”

Archiwum online, które buduje Kowalski, stanowi odbicie jego obaw. Składa się przede wszystkim ze sztuki osadzonej w komiksie oraz ilustracji: są to oryginalne plansze i paski komiksowe, obrazy, sitodruki, celuloidy animacyjne. Podczas pobytu w Dreźnie Paweł planuje rozwijać koncepcję kolekcji oraz wystawy, którą można zbudować na jej podstawie. W swoich poszukiwaniach skupi się na artystach mieszkających w Dreźnie oraz Wrocławiu. Dodatkowo chciałby zachęcić publiczność do budowania własnych kolekcji sztuki, opartych o prace na papierze oraz komiks. Jest to bardzo dostępne i stosunkowo niedrogie medium, które pozwala na codzienne obcowanie ze świetną sztuką.