24.04.2024 Środa

60. JnO: Gala | Bartosz Pernal Orchestra | Wrocław Jazz Night: Zbigniew Lewandowski Quintet, Piotr Baron Quintet

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 24.04.2024
Godzina: 18:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 120 zł
Miejsce wydarzenia: Impart Centrum, Piłsudskiego 19
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Zbigniew Lewandowski Quintet fot. Sławek Przerwa

Piotr Baron fot. Magdalena Adamczewska

Kiedy:
kwiecień 24, 2024@6:00 pm – 10:00 pm
2024-04-24T18:00:00+02:00
2024-04-24T22:00:00+02:00

I set

Gala wręczenia nagród w konkursie na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka 2024

Bartosz Pernal Orchestra

Jan Swaton – saksofon altowy

Jan Kantner – saksofon altowy

Adam Bławicki  – saksofon  tenorowy

Dimitrios Hartwich-Vrazas – saksofon tenorowy

Mateusz Leszczyński – saksofon barytonowy

Marek Kubiszyn – trąbka

Jan Chojnacki – trąbka

Michał Podżus – trąbka  

Dominik Gawroński – trąbka

Marcin Wołowiec – puzon

Bartosz Pernal – puzon

Dawid Khlas – puzon

Paweł Kukuła – fortepian

Bartłomiej Chojnacki – kontrabas

Przemysław Jarosz – perkusja

Bartosz Pernal Orchestra to zespół osiemnastu znakomitych solistów-instrumentalistów. Pełne inwencji solowe partie improwizowane i szerokie możliwości wykonawcze poszczególnych muzyków mają znaczący wpływ na pełne, wyrafinowane i bogate brzmienie orkiestry. Prowadzony przez Bartosza Pernala zespół wykonuje szeroki repertuar – kompozycje lidera oraz autorskie aranżacje zamawiane przez organizatorów festiwali. Debiutancki koncert orkiestry odbył się w lutym 2016 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Od tego czasu zespół prezentował się m.in. na festiwalach: Jazz nad Odrą (52., 53. i 57. edycja), Game Music Festival w 2018 roku i w 2022 roku (Royal Festival Hall w Londynie), Hałda Jazz Festival (2017), RCK PRO Jazz Festival (2019 i 2021). We wrześniu 2021 roku zespół wydał płytę „Salute to Buddy Rich” z udziałem perkusisty Zbigniewa Lewandowskiego i saksofonisty Piotra Barona.
Bartosz Pernal został we wrześniu 2023 roku odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Podczas 60. edycji festiwalu Jazz nad Odrą skład orkiestry eksponować będzie solistów – znakomitych muzyków, których twórczość od lat związana jest z wrocławską sceną jazzową. W programie koncertów znajdą się utwory przygotowywane specjalnie na tę okoliczność.


II set

Wrocław Jazz Night:

Zbigniew Lewandowski Quintet

Zbigniew Lewandowski – perkusja

Kenny Carr – gitara

Tomasz Pruchnicki – saksofony

Robert Jarmużek – keyboards

Jakub Olejnik – kontrabas

16 października 2022 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, miał miejsce niezwykły koncert „The Music Of My Life”, wieńczący 50-lecie pracy artystycznej wrocławskiego muzyka jazzowego, Zbyszka „Levandka” Lewandowskiego. Tak efektowny i atrakcyjny – również ze względu na znakomitych gości – koncert mógł mieć miejsce jedynie we Wrocławiu. Wychodząc naprzeciw propozycjom miejsc, które chciałyby taki koncert zorganizować, Zbyszek Lewandowski powołał do życia „Edycję Jubileuszową” swojego akustycznego kwintetu. Pierwszy otwierający cykl koncertów jubileuszowych miał miejsce w Studio S2 Polskiego Radia Programu 2 w Warszawie, w cyklu „Jazz.pl”. Z czasem zespół stał się stałą regularnie koncertującą formacją Zbyszka. We wrześniu 2023 roku nagrał w studiu Monochrom w Gniewoszowie, materiał na najnowszą płytę autorską „A New Opening” otwierającą nowy etap muzycznej kariery Zbyszka Lewandowskiego. Na program płyty składają się utwory, które są wspomnieniem prowadzonych przez Zbyszka formacji muzyków, z którymi współpracował i artystów, których podziwiał, napisane przez niego oraz saksofonistę Quintetu Tomka Pruchnickiego.

Piotr Baron Quintet

Piotr Baron – saksofon

Eddie Henderson – trąbka

Michał Tokaj – fortepian

Darek Oleszkiewicz – kontrabas

Marvin „Smitty” Smith – perkusja

Piotr Baron to jeden z najważniejszych saksofonistów i liderów polskiej muzyki jazzowej obok Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Tomasza Szukalskiego czy Zbigniewa Namysłowskiego. Jest instrumentalistą, wykładowcą, publicystą, producentem, kompozytorem i aranżerem, dyrektorem orkiestry, a także głową muzycznej rodziny (Aleksander z Afromental, Adam z Pink Freud i Marysia – studentka wrocławskiej Akademii Muzycznej). Muzyczne drogi Piotra Barona przecięły się z legendarnymi muzykami jazzowymi w Polsce i na świecie, byli to m.in.: Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Tomasz Stańko, Billy Harper, David Murray, Kevin Mahogany, Eddie Henderson.

Od ćwierćwiecza pozostaje w ścisłej czołówce ankiety „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum”. Podczas 60. edycji festiwalu Jazz Nad Odrą Piotr Baron Quintet wystąpi w swojej międzynarodowej odsłonie, a liderowi towarzyszyć będą Eddie Henderson (trąbka), Michał Tokaj (fortepian), Darek Oleszkiewicz (kontrabas) i Marvin „Smitty” Smith (perkusja).

Piotr Baron debiutował w 1977 roku. A rok później, został wyróżniony na festiwalu Jazz nad Odrą. W 1980 roku otrzymał kolejną nagrodę na festiwalu. W 1984 roku zdobył Grand Prix na San Sebastian Jazz Aldia w Hiszpanii. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

W 1998 roku pełnił funkcję koncertmistrza orkiestry European Broadcasting Union Big Band w Sztokholmie. Brał także udział w projektach z pogranicza jazzu i muzyki poważnej, autorstwa Cezarego Duchnowskiego, czy Jacka Niedzieli-Meiry.

Nagrał ponad 100 płyt, w tym jako lider: „Take One” (1995), „Tango” (1996), „Blue Rain” (1997), „Bogurodzica” (2000), „Reference” (2004), „Salve Regina” (2007), „Sanctus, Sanctus, Sanctus” (2008), „Kaddish” (2011), „Jazz na Hrade” (2012), „Wodecki Jazz” (2019) i „Moniuszko Jazz” (2021). Jest artystą firmowym Cannonball Musical Instruments, Drake Mouthpieces i D’Addario Woodwinds. Odznaczony srebrnym i brązowym medalem Gloria Artis, medalem Zasłużony dla Wrocławia oraz Złotą Odznaką PSJ. Komponował muzykę dla teatrów, m.in. dla Wrocławskiego Teatru Lalek, Narodowego Teatru Starego w Krakowie czy Słupskiego Teatru Dramatycznego. Od 1998 roku pracuje jako nauczyciel i wykładowca, obecnie na Wydziale Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Prowadził również wykłady na uniwersytetach i uczelniach muzycznych w USA, Turcji, Austrii i Polsce. Był gospodarzem autorskich programów w Polskim Radiu Wrocławiu oraz w radioJAZZ.fm. Jest także recenzentem, publicystą oraz autorem kilkunastu publikacji naukowych. Od 2018 roku pełni funkcję dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej